Nema donacija za obnovu srpskih kuća
SREBRENICA - Koordinacioni odbor srpskih političkih partija iz Srebrenice konstatovao je na posljednjem sastanku da se Srbi, koji su većinsko stanovništvo na području ove opštine, trenutno nalaze u izuzetno teškom položaju, posebno kada je u pitanju obnova kuća i infrastrukture.
Predsjednici opštinskih odbora SNSD, SDS, DNS, SPS, PDP i SRS "Dr Vojislav Šešelj" najavili su da će uputiti dopis međunarodnim organizacijama, koje sprovode svoje programe u srebreničkoj opštini, u kojem će "ukazati na njihov diskriminatorski odnos prema srpskom stanovništvu".
- Zbog nebrige lokalne vlasti, ali i međunarodnih organizacija koje više od decenije djeluju na području Srebrenice, još nije zaživio povratak u mjesne zajednice Krnjiće, Ratkoviće i Radoševiće, gdje je živjelo blizu 300 srpskih porodica - navedeno je u saopštenju sa Koordinacionog odbora.
Predsjednik Skupštine opštine Srebrenica Radomir Pavlović, koji je i predsjednik srebreničkog SNSD-a, rekao je "Glasu Srpske" da je na posljednjoj sjednici Skupštine usvojen zaključak, koji je upućen UNDP, CRS-u, BHB-u i drugim međunarodnim organizacijama.
- Skupština traži od međunarodnih organizacija da sprovode svoje programe u skladu sa Strategijom razvoja ove opštine, odnosno ravnomjerno na području cijele opštine i podjednako prema svim stanovnicima - rekao je Pavlović i dodao da je međunarodnim organizacijama ukazano da su do sada, uglavnom, pomagali povratnicima Bošnjacima, a da je interno raseljeno stanovništvo zapostavljeno.
Predsjednik mjesne zajednice Podravanje Bogdan Jovanović istakao je da je zbog neznatnog ulaganja u obnovu kuća i infrastrukture, usporen povratak u taj dio srebreničke opštine, gdje je do rata živjelo oko 120 srpskih porodica.
- Do sada je obnovljeno tek četrdesetak kuća, a problem mještanima predstavlja snabdijevanje vodom i putevi - istakao je Jovanović.
Problem u vezi sa obnovom kuća izražen je u srpskom selu Zalazje, koje pripada mjesnoj zajednici Sase, a u kojoj žive i Srbi i Bošnjaci.
Predratni mještani se žale da međunarodne organizacije nisu zainteresovane za ulaganja u obnovu tog sela, u kojem je stradalo 49 Srba i popaljeno više od 50 kuća u posljednjem ratu. Slično je i u mjesnoj zajednici Viogor.
- Od 180 predratnih kuća, obnovljene su samo 54 i to uglavnom Bošnjacima. Srbi ne dobijaju donacije i uglavnom obnavljaju kuće sopstvenim sredstvima. Povratak i obnovu usporava i činjenica da su putevi do srpskih sela propali i da se iz opštinskog budžeta godinama ne izdvajaju ni minimalna sredstva, koja bi omogućila njihovu sanaciju - rekao je predsjednik te mjesne zajednice Miloš Milovanović.
Na područje mjesne zajednice Krnjići, još se nije vratila nijedna, od 50 srpskih porodica, koje su tu živjele do rata. Srbi se ne vraćaju ni u Ratkoviće, gdje je u tom selu i još deset srpskih zaselaka bilo 80 domaćinstava.