Bošnjaci gase slavske svijeće
Ustavni sud Republike Srpske usvojio je prijedlog Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda RS i utvrdio da su grb i slava opštine Vlasenica neusaglašeni sa Ustavom RS. Po njihovoj ocjeni, u središnjem dijelu grba, kao simbol opštine, nalazi crkva Svetih apostola Petra i Pavla i krst, zbog čega je nesporno da je riječ o simbolima, koji predstavljaju samo građane hrišćanskog pravoslavnog vjerskog i kulturnog nasljeđa.
Takođe, Ustavni sud smatra da se svetkovanjem krsne slave uvode vjerski običaji u jedinice lokalne samouprave i dovode u privilegovani položaj pripadnici jedne vjere u odnosu na ostale građane, te da na taj način vjera postaje razlog odvajanja i razlikovanja njenih građana.
Imajući u vidu ovakvu odluku Ustavnog suda RS, postavlja se logično pitanje hoće li ona dovesti do lančane reakcije i ukinuti i druge opštinske grbove ili slave opština. S druge strane, nadležni u RS ukazuju da su na brojnim obilježjima u FBiH i dalje istaknuti ljiljani ili polumjesec i zvijezda, navodeći da se i u kabinetu Bakira Izetbegovića, bošnjačkog člana Predsjedništva BiH i danas nalazi ratna zastava RBiH.
- Osim što u FBiH nikom ne smetaju takvi simboli, problem je što tamo nema ko da postavi pitanje koliko to smeta Srbima. Zapravo, kako očekivati da Klub Srba u Domu naroda federalnog parlamenta pokrene to pitanje, kada su svi oni iz SDP Zlatka Lagumdžije. U FBiH se upravo zato ne može očekivati borba za interese srpskog naroda - mišljenje je upućenih.
Mladen Popović, načelnik opštine Vlasenica, rekao je da su sve aktivnosti Kluba Bošnjaka bila uzaludne, budući da je prije više od godinu dana pokrenuta inicijativa da se ovo pitanje uredi na prihvatljiv način za sve narode.
- Svakako smo planirali da Dan opštine Vlasenica bude neki drugi datum, odnosno nešto iz tradicije ovog grada. Prije rata bio je to Dan oslobođenja Vlasenice, pa ćemo vidjeti kako će se odbornici u Skupštini opštine odrediti o nekom novom datumu. Međutim, slava grada će i dalje ostati Petrovdan, tako da će svi biti zadovoljni.
Što se tiče novog grba, tu ćemo tražiti rješenje, vidjećemo kako će novo obilježje izgledati.
Možda će ono ponovo nekom zasmetati - rekao je Popović.
Momir Malić, šef Kluba Srba u Vijeću naroda RS, rekao je da se odluka Ustavnog suda ne može komentarisati i da Opština Vlasenica treba da nađe novi grb i datum koji će obilježavati.
- Lično kao čovjek mogu shvatiti da nekom smeta neki detalj na grbu, ali zaista ne shvatam zašto nekom smeta slava - rekao je Malić.
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS uputio je ranije inicijativu Ustavnom sudu RS za ocjenu ustavnosti obilježja grada Banja Luka, te opština Vlasenica i Nevesinje. U Klubu Bošnjaka juče su potvrdili da su osim te tri opštine, od Ustavnog suda RS zatražili preispitivanje ustavnosti obilježja za još oko 20 opština u RS, ali da ne znaju zašto Sud nije odlučivao o svim zahtjevima odjednom.
- Klub smatra da grbovi ovih lokalnih zajednica nisu u skladu sa Ustavom RS i ne odražavaju kriterijum proporcionalnosti i zastupljenosti konstitutivnih naroda - rekao je ranije Edin Ramić, tadašnji šef ovog kluba, kao primjer navodeći grb Banje Luke, u kojem su temelji crkve, ističući da Bošnjaci nemaju ništa protiv crkve, ali da to ne odražava zastupljenost i ostalih konstitutivnih naroda.
Ognjen Tadić, potpredsjednik SDS i predsjedavajući Doma naroda parlamenta BiH, rekao je ranije da se radi o neprincipijelnom zahtjevu, jer se u FBiH na brojnim obilježijima nalaze ljiljani ili polumjesec i zvijezda.
- Odlukama odbornika SDA u opštinama u FBiH, polumjesec je dobio dominantan status.
Neka prvo promijene to u FBiH, tamo gdje imaju većinu, pa neka izađu u javnost sa stavovima o obilježjima opština i gradova u RS - rekao je ranije Tadić.
Od juna 2007. godine zvanični znak Srpske jeste Amblem Republike Srpske, koji je zamijenio dotadašnji grb Republike Srpske, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim. Amblem će ostati u zvaničnoj upotrebi sve dok zvanično ne bude usvojen novi grb Republike Srpske. Narodna skupština RS u julu 2008. godine usvojila je novi grb RS, ali ga je u decembru 2008. godine neustavnim proglasio Ustavni sud Republike Srpske.
(Fokus)