Rimsko nalazište uskoro nacionalni spomenik kulture
Predstavnici Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika BiH potvrdili su da će uskoro biti završena priprema dokumenta da bi ovo arheološko nalazište bilo proglašeno nacionalnim spomenikom kulutre.
To se radi s ciljem zaštite, konzervacije i uređenja, ali i nastavka arheološkog istraživanja i valorizacija tog izuzetno vrijednog i jedinstvenog kulturnog nasljeđa za dalji kulturni razvoj, nauku i turističku ponudu ovog kraja, regije, Republike Srpske i BiH, istaknuto je na današnjoj naučnoj konferenciji o temi "Kulturno-istorijsko nasljeđe Srebrenice kroz vijekove", održanoj u Srebrenici.
Arheolog Mirko Babić iz Bijeljine rekao je da arheološka nalazišta iz raznih perioda na području Srebrenice predstavljaju izuzetnu kulturnu vrijednost svjetskog značaja, zaslužuju pažnju i izazov su i inspiracija za arheologe, ali i druge naučne radnike.
- U posljednjih šest godina obavili smo djelimična istraživanja donje i gornje srednjovjekovne tvrđave iznad Srebrenice, otkrili ostatke rimske arhitekture, mozaike i brojne predmete i spomenike iz toga doba u Skelanima, Liješću, Sasama i Fakovićima, što potvrđuje da je ovo u rimsko vrijeme bilo izuzetno značajno i razvijeno područje gdje se kovao novac, eksploatisale rude, nicale kolonije i građene palate i vojna utvrđenja -naveo je Babić.
Prema njegovim riječima, današnji naučni skup potvrdio je značaj i vrijednost ovih nalazišta i opravdao odluku Vlade Srpske da se u Skelanima gradi arheološki muzej koji će preuzeti brigu o ovom kulturnom nasljeđu i daljim istraživanjima.
- U Skelanima se nalazila imperatorska palata i i moderno gradsko naselje za to vrijeme, Sase su bile rudarski centar za rimske provincije Dalmacija i Panonija, a u Fakovićima u bratunačkoj opštini otkriveni su ostaci topionica i vojnih logora - precizirao je Babić.
Predsjednik SO Srebrenica Radomir Pavlović ocijenio je da kulturno nasljeđe u ovoj opštini treba da bude stimulans za ulaganja i razvoj ovog kraja da bi se valorizovali njeni prirodni resursi, ali i kulturno-istorijske vrijednosti kojima raspolaže.
Profesor Akademije likovnih umjetnosti iz Zagreba Milun Garčević rekao je da su otkriveni rimski mozaici površine 40 metara kvadratnih u Skelanima izuzetno vrijedni i jedinstveni i da će planirana izgradnja arheološkog muzeja na toj lokaciji omogućiti da se oni adekvatno zaštite i ostanu u autentičnom obliku na mjestu gdje su nastali i tako postanu dio turističke ponude.
- Konferencija je izuzetna prilika da se ovo kulturno-istorijsko nasljeđe i njegovo raznovrsno bogatstvo, o čemu je pisao Andrić, predstave i približe svijetu - rekao je beogradski profesor Ratko Marković koji je rođen u srebreničkom selu Podravanje.
Istoričar Adib Đozić naveo je da rudarstvo, ostaci rimske i srednjovjekovne, pa i austrougarske arhitekture, stećci, crkve i džamije na srebreničkom području predstavljaju izuzetno bogato jedinstvo različitosti na tom relativno malom prostoru što potvrđuje njegov značaj i vrijednost kroz vijekove.
Na skupu je svoje radove predstavilo više od 20 stručnjaka iz različitih oblasti nauke i umjetnosti iz BiH, Srbije i Hrvatske. Priređena je izložba fotografija arheoloških nalazišta, predmeta i spomenika iz rimskog perioda otkrivenih na srebreničkom području.