Stop zastrašivanju Srba povratnika
KALESIJA – Udruženje građana „Agrorazvoj“ iz Gojčina kod Kalesije počeće od ponedjeljka, 9. jula, da provodi kampanju „Stop zastrašivanju Srba povratnika“, zbog dvanaestogodišnje opstrukcije povratka i ugrožavanja temeljnih ljudskih prava malobrojnih povratnika od opštinskog rukovodstva i Policijske uprave Kalesija.

Predsjednik ovog udruženja Milisav Garić rekao je Srni da će ovom kampanjom, u kojoj će biti dijeljeni brošure i leci, nastojati da se sačuva sadašnji broj Srba povratnika, uz istovremeno vršenje pritiska na nadležne organe da štite imovinu i živote povratničkih porodica, jer se u dosadašnjem periodu ispostavilo da upravo vlasti sa policijom imaju namjeru da Srbi „trajno nestanu sa područja opštine Kalesija“.
Garić je podsjetio da je nedavno mještanin Gojčina Sead Makalić pištoljem zastrašivao i verbalnim uvredama ozbiljno prijetio smrću jednoj srpskoj porodici koja se kretala lokalnim putem u Gojčinu.
Garić je rekao da je incident, uz izjave svjedoka, prijavljen policiji, koja je tragala za Makalićem, ali se on u međuvremenu udaljio na područje opštine Živinice.
„Iako se za sve probleme pisano i usmeno obraćamo, opštinske vlasti i policija ne žele sa Srbima povratnicima da održe nikakav sastanak na kome bi se raspravljalo o bezbjednosti i opstanku malobrojnih Srba na području ove opštine“, naglasio je Garić.
On je dodao da je Makalić poznat i po tome što dugi niz godina ne dozvoljava prilaz pravoslavnom groblju u Gojčinu.