Miroslav Kraljević stoji iza haosa u Vlasenici
Vlasenica - Bivši šef vlaseničkog SNSD-a Miroslav Kraljević, stvaranjem atmosfere sukoba i opšte nesigurnosti u ovoj opštini, nastoji da zamagli izborni debakl, zbog čega je lider stranke Milorad Dodik i raspustio ovaj odbor poslije lokalnih izbora.
Atmosferu u Vlasenici podgrijalo je ubistvo Neđeljka Đurića na proslavi SDS-a u vlaseničkom naselju Rača povodom pobjede na lokalnim izborima.
Dražen Ostojić, koji je prisustvovao proslavi, navodno je bio previše glasan, a kada ga je šezdesetjednogodišnji Đurić upozorio na to, on je ustao i udario ga nogom u glavu. Đurić je preminuo na licu mjesta.
Osnovni sud u Vlasenici odredio je jednomjesečni pritvor Ostojiću, a portparol Osnovnog suda Adem Arnaut rekao je da je on prebačen na dalje postupanje u Kazneno-popravni dom Kula u Istočnom Sarajevu.
Upućeni u vlaseničke političke relacije kažu da je Kraljevićeva sklonost političkom avanturizmu davno uočena u SNSD-u.
Primjer je pokroviteljstvo nad pokretanjem opoziva šekovačkog načelnika i partijskog kolege Momira Ristića, organizovanog u martu ove godine. Ristić se našao u nemilosti zbog otkazivanja poslušnosti Kraljeviću i odluke da spriječi sječu oblovine u toj opštini za račun vlaseničkog “Birča”, u kojem je Kraljević tada preko svojih ljudi imao neprikosnovenu vlast.
Ristić je izašao kao pobjednik glasanja, prekinuvši sve službene i neslužbene veze sa Kraljevićem.
Da je oblovina Kraljevićeva slaba tačka potvrdili su i događaji mjesec kasnije, kada su u Vlasenici organizovane mirne demonstracije radnika Šumskog gazdinstva “Birač”. Štrajkači su tada novinarima govorili da protestuju “jer su čuli da neko hoće da premjesti direkciju Birča iz Vlasenice u Miliće”, a ne zato što je nekoliko dana ranije, zbog milionskih gubitaka, smijenjen direktor “Birča”, Mićin kadar Igor Vuković. Proteste je tada pratila i kompletna Kraljevićeva kadrovska “reprezentacija” u lokalnim ustanovama, preduzećima i institucijama.
Tu je i afera sa otmicom, koja je razriješena nagodbom Kraljevića sa sudom u Bijeljini i novčanom kaznom.
Upućeni navode da je Kraljević posljednja dešavanja u Vlasenici iskoristio da ocrni svoje političke konkurente.
U vlasničkom SDS-u nisu željeli da komentarišu ova dešavanja, ističući da im je sugerisano i “sa vrha stranke da spuste loptu i ne podgrijavaju sukobe”.
Predsjednik OO SNSD-a Vlasenica Radomir Stevanović kazao je da događaj u Rači nije imao političku pozadinu. O lideru vlaseničkih socijaldemokrata nije želio da govori, ističući da su građani Vlasenice na proteklim izborima rekli šta misle o Kraljevićevoj vladavini.
Načelnik Centra javne bezbjednosti Bijeljina Vasilije Andrić takođe je odbio da komentariše događaje u Vlasenici.
Prijave policiji
Kako saznajemo, vlasenički SNSD u posljednje vrijeme “zasuo” je policijsku stanicu raznim prijavama, za koje je redom utvrđeno da su neosnovane. Iza prijava stoje upravo Miroslav Kraljević i dosadašnji načelnik opštine Mladen Popović, koji važi za Kraljevićevog najvjernijeg sljedbenika.