Gradačac: Da li će se ugasiti tradicija vatrogastva duga 117 godina?
Vatrogasci nastoje sačuvati imovinu
U Gradačcu već duže vrijeme traje pokušaj implementacije Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu. Da se zakon treba sprovesti svjesni su i općinski organi vlasti ali i predstavnici postojećeg Vatrogasnog društva Gradačac koje na području Gradačca egzistira još od davne 1895 godine.
Neuspjeli pregovori između dvije strane nisu realizovani uglavnom zbog neriješenih imovinsko pravnih odnosa. Predstavnici Vatrogasnog društva Gradačac se uslovno slažu sa osnivanjem profesionalne vatrogasne jednice, ali isto tako ne žele „izgubiti” pokretnu i nepokretnu imovinu koju su gradili 117 godina. Oni smatraju da bi se uzimanjem vatogasnog doma i pokretne imovine za potrebe Profesionalne vatrogasne jedninice automatski ugasilo postojeće Vatrogasno društvo.
Općina nastoji implementirati Zakon o zaštiti od požara i vatrogastvu
Zakon o Zaštiti od požara i vatrogastvu („Sl. novine FBiH”, broj 64/09) donesen je na nivou FBiH, nakon dugotrajnih analiza stanja i organizovanja vatorgastva na nivou FBiH koji očigledno nije bio zadovoljavajući, obzirom da se bazirao na Zakonu iz vremena socijalizma, društvenog vlasništva i dr. U poslijeratnom vremenu tranzicije došlo je do značajnih promjena koje su vidljive na svakom koraku, što je između ostalog doprinijelo da dođe do donošenja ovog Zakona prilagođenog vremenu u kojem živimo.
Općinski načelnik je, kao nosilac izvršnih poslova u okviru svoje nadležnosti predviđenih članom 38. Statuta Općine Gradačac (Sl. glasnik Općine Gradačac”, br. 4/08), članom 15. Zakona o principima lokalne samouprave u Federaciji BiH („Sl. novine FBiH”, broj 49/06) i članovima 3., 16, 17,62,-64. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastva FBiH, predložio Općinskom vijeću način organizovanja zaštite od požara i vatrogastva.
Općinsko vijeće nije prihvatilo Nacrt odluke o preuzimanju objekta Vatrogasnog doma
Općinsko vijeće je usvojilo taj prijedlog odnosno Odluku o organizaciji organa uprave na sjednici održanoj 8.10.2009. godine gdje su poslovi zaštite od požara sistematizovani u Službi civilne zaštite. Nakon toga, Općinskom vijeću je upućen, na davanje saglasnosti, Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji općinskih službi gdje je pri Službi CZ predviđeno osnivanje Osjeka za zaštitu od požara i vatrogastvo - Profesionalna vatrogasna jedinica.
Na sjednici Općinskog vijeća održanoj 30.12.2010. godine data je saglasnost na navedeni Pravilnik. Na osnovu navedenih dokumenata, kao i u skladu članom 171. Zakona, bilo je prediđeno preuzimanje vatrogasaca koji su se, u trenutku donošenja ovih propisa, nalazili u radnom odnosu u Vatrogasnom društvu kao i zgrada, te dio vozila i opreme neophodnih za rad profesionalne vatrogasne jednicice, dok bi dio prostora i opreme ostao na raspolaganju Vatogasnom društvu. Preuzeti vatrogasci bi se rasporedili na radna mjesta u skladu sa kvalifikacijama odnosno stručnom spremom koju posjeduju.
Zbog nemogućnosti sporazumnog dogovora sa postojećim Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Gradačac, o preuzimanju ljudi i opreme navedene aktivnosti nisu realizovane. U cilju rješavanja statusa Vatrogasnog doma na sjednici Općinskog vijeća je razmatran Nacrt Odluke o preuzimanju objekta Vatrogasnog doma koji nije prihvaćen.
Fotografija sa 27. sjednice OV Gradačac
Hećimović sumnja da se u pozadini ove priče krije interes za atraktivnu lokaciju
Jasmin Hećimović, predsjednik Upravnog odbora VD Gradačac, smatra da se predlagač poziva na član 171. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu FBiH (Sl.novine FBiH broj 64/2009) po kojem organi civilne zaštite preuzimaju objekte, opremu, tehnička i druga sredstva te sve profesionalne vatrogasce i starješine profesionalnih vatrogasnih jedinica općine, grada i kantona te državne službenike i namještenike koji se nalaze na radu u tim jedinicama, ali on navodi da se ovaj član Zakona ne odnosi na Vatrogasno društvo Gradačac koje nije „profesionalno”.
„Ovom prilikom se samo traži preuzimanje vatrogasnog doma, dok se za ostalo ne interesuju, prvenstveno mislim za zaposlene u Vatrogasnom društvu na radnom mjestu vatrogasaca, za vozila i ostalu pripadajuću vatrogasnu opremu, čime dokazuju da ih u suštini interesuje samo objekat odnosno parcela, čime se obistinjuju naša strahovanja o tome da ih u stvari uopšte ne interesuje zaštita od požara, dobrobit i briga za stanovništvo, već isključivo materijalni interes zbog vrijednosti objekta odnosno parcele. Pri ovom treba napomenuti da se ovaj član uopšte ne odnosi na nas jer mi nismo bili nikada profesionalna vatrogasna jedinica, nikada nas Općina ili neki općinski organ nisu osnovali, već isključivo građani Gradačca, o čemu imaju zapisnici sa skupština i na osnovu čega su i izdavana odgovarajuća rješenja o registraciji Vatrogasnog društva kao udruženja građana. Ovo je posebno interesantna informacija jer da je riječ o preuzimanju objekta od profesionalne vatrogasne jedinice onda bi Općina, kao jedini mogući osnivač profesionalne vatrogasne jedinice teritorijalnog tipa samo svojim aktom prerasporedila ljude i opremu u novu jedinicu pri civilnoj zaštiti i ne bi joj trebali ni vijeće niti bilo ko drugi, jer bi već bila osnivač jedinice i bila u posjedu objekta i vozila te ostale opreme” kazao je Jasmin Hećimović, predsjednik UO VD Gradačac.
Članovi pregovaračkog tima Vatrogasnog društva Gradačac
Šef službe CZ Gradačac optimisičan po pitanju osnivanja profesionalne vatrogasne jedinice
„Trenutno je u toku izrada Plana zaštite od požara općine kojim će biti definisana požarna opterećenost općine i potrebne snage za gašenje požara općine, kojim će biti definisana požarna opterećenost općine i potrebne snage za gašenje požara a sve u skadu sa gore navedenim Zakonom kao i nedavno usvojenim Zakonom o zaštiti od požara i vatrogastvu na području Tuzlanskog kantona („Službene novine TK”, broj 1/12). Nakon usvajanja navedenog Plana, od strane nadležnih organa, pristupiti će se implementaciji istog.
Značajno je napomenuti da su početkom aprila ove godine pri Kantonalnoj upravi Civilne zaštite Tuzla zaposleni inspektri iz oblasti zaštite od požara i vatrogastva, čiji je zdatak praćenje provođenja zakonskih odredbi iz ovih oblasti, obzirom da su za nesprovođenje pojedinih zakonskih odredbi predviđene i sankcije”, kazao je Isam Sendić - šef službe Civilne zaštite općine Gradačac. Sendić navodi da bi postojeće vatrogasno društvo koje djeluje u obliku udruženja moglo nastaviti svoju tradiciju postojanja, a profesionalna vatrogasna jedinica bi bila u sitemu Općine Gradačac .
Vatrogasci se pozivaju na mišljenje općinskog pravobranioca
Općinski pravobranilac, Muhamed Peštalić, je u predmetu pravnog mišljenja na prijedlog Odluke o preuzimanju vatrogasnog doma s pripadajućim zemljištem u Gradačcu dao svoje mišljenje u kojem se navodi i onaj dio na koji se pozivaju predstavnici Vatrogasnog društva Gradačac. U tom pravnom mišljenju od 26. decembra 2011. godine između ostalog piše:
„Općinsko praobranilaštvo smatra da bi se u prelaznom periodu u trajanju do dvije godine, pitanje organizovanja i pitanje funkionisanja sistema zaštite od požara moglo riješiti i na način kako to propisuje član 85. Zakona o zaštiti od požara i vatogastvu, a to je da se Vatrogasno društvo Gradačac, ili njegova dobrovoljna vatrogasna jednica proglasi službom za zaštitu od požara općine Gradačac. U tom slučaju međusobna prava i obaveze između Općine Gradačac i Vatrogasnog društva Gradačac regulisale bi se posebnim ugovorom. Ovo bi bilo samo prelazno rješenje, s tim da bi se u tom prelaznom periodu pitanje kvalitetnijeg organizovanja i funkcionisanja sistema zaštite od požara na području općine Gradačac moralo riješiti na trajan način. Kad bi se prihvatilo ovo privremeno rješenje Općina Gradačac bi morala uložiti odgovarajuća finansijska sredstva za nabavku tehničkih i drugih sredstava koja bi u tom periodu koristilo Vatrogasno društvo, čime bi se stekli realni uslovi da ovo Društvo može blagovremeno i kvalitetno odgovoriti svim zadacima u oblasti sistema zaštite od požara na području općine Gradačac”.
Historijat Vatrogasnog društva Gradačac
Vatrogasno društvo Gradačac je osnovano davne 1895.godine, što znači da je staro 117 godina, a osnovano je od grupe uglednih građana Gradačca, svih nacionalnosti, a poslije velikog požara koji je uništio dobar dio tadašnje čaršije. Od tada pa do danas se održava ta tradicija, bez obzira na državna-društvena uređenja. Društvo je nastavilo svoju dugogodišnju tradiciju, samo se preregistrujući prema trenutno važećim zakonima, pa tako u arhivi imamo dokumenti o registraciji kao udruženja građana unazad pedesetak godina. Zadnja preregistracija je bila 2002.godine, kada je objavljen trenutno važeći Zakon o udruženjima građana i fondacijama FBiH (Sl.novine FBiH 45/2002) i po kojem djelujemo i trenutno, uz obavezu periodičnog obavještavanja Kantonalnog ministarstva za pravosuđe i upravu TK o izmjenama akata i drugim stvarima, pri čemu se te činjenice upisuju u Registar udruženja građana TK.
VD Gradačac-istorija
Za ovih 117 godina konstanta je postojanje vatrogasne dobrovoljne jedinice pri Vatrogasnom društvu, dok je kroz historiju postojala i druga aktivnost poput dječijih-pionirskih jedinica, ženske jedinice (pedesetih godina su imali više žena u svom sastavu nego što neke vatrogasne jedinice iz BiH danas broje, a koje navode da po prvi puta sada u historiji BiH imaju žene u svom sastavu…), limene glazbe i drugih sekcija, te mnogih drugih aktivnosti, od kojih nažalost ima vrlo malo fotografija.
Budžetom općine Gradačac za 2012. godinu previđeno je 40.000 KM za nabavku polovnog vatrogasnog vozila za Profesionalnu vatrogasnu jedinicu te 147.000 za Vatrogasno društvo što znači da bi ova godina mogla biti tranzicijsjka u pogledu osnivanja Profesionane vatrogasne jednice.
(TIP/gradacac-x/Autor:Midhat Šakić)