Foto: Jezero Vidara - zapostavljena turistička odrednica
Primjer neiskorištenog turističkog potencijala
Jezero Vidara je jedno od dva vještačka jezera u Gradačcu. Zbog svog izuzetno povoljnog položaja na svega dva kilometra nadomak centra grada, u potpuno prirodnom okruženju, predstavlja jedinstven primjer neiskorištenog turističkog potencijala. Vidara je nakon posljednjeg rata bila glavnom odrednicom i kupalištem građana u vrućim ljetnim danima. Godine 2007. brana i priobalni pojas su bivali krcatim od posjetitelja, što pokazuju i priložene fotografije.
Posljednih godina jezero zapušteno i zabranjeno za kupanje zbog nedovoljnog kvaliteta vode za kupanje. Onemogućenju kupanja je doprinijelo i napuknuće brane u decembru 2010. i radovi koji su uslijedili na istoj do početka ove godine. Planova oko uređenja jezera ima, no svi oni staju na ideji i priči. Istražili smo kakve nam se mogućnosti nude oko uređenja, i ima li ilegalne gradnje na obali jezera.
Jedinstvena prilika da se uredi obala jezera
Prilikom ispuštanja vode, radi saniranja brane, ponuđena je jedinstvena prilika da općina Gradačac sanira barem dio obale jezera, popravi turističku sliku i omogući Gradačanima kupalište u vlastitom gradu. Dobar primjer ovome mogla bi poslužiti Panonika u Tuzli, gdje su općinske vlasti od zapuštene zemljišne površine smislile i napravile kupalište, koje u sezoni posjećuju desetine hiljada kupača i turista.
Ilegalna gradnja uz jezero u stalnom porastu
„Ilegalna gradnja je jedan od gorućih problema na jezeru Vidara. Pored ilegalne gradnje šumski pojas uz Vidaru se redovno posijeca. Uz jezero se gradi sve veći broj objekata koji nemaju dozvole, a najveći problem je što nemaju regulisanu higijensko-sanitarnu infrastrukturu. Pored navedenog, u blizini jezra se nalazi i veliki broj voćnjaka koji se oprskuje raznim hemijskim sredstvima, koji se u vrijeme kišnih padavina slijevaju i do jezerske vode. Znači, jezero nema zaštitnu zonu, ilegalna gradnja uz jezero je u ekspanziji, a nadležni organi skoro ništa ne poduzimaju kako bi se zaštila ova prirodna ljepota” kazao je vijećnik u Općinskom vijeću Gradačac i istakmuti borac po pitanju turizma općine Gradačac Safet Emić.
Potrebno dodatno poribljavanje
Prošle godine, u augustu prilikom radova na sanaciji brane jezera kojom je rukovodila Vodoprivreda BiH, greškom ili iz nehata naglo je otvoren ventil za ispuštanje mulja, a ispuštena jezerska voda za sobom je povukla sav riblji fond. Nošena vodenim valom riba je dospjela u rječicu Gradašnicu, a potom i u laterarni kanal gdje ih na hiljade uginulo. Vidara se ovih dana ponovo puni vodom, ali sa znatno slabijim ribljim fondom.
„Jezero je ukleto jer je pod njim ostalo čitavo naselje?˝
Prema pričama i mišljenjima određenog broja Gradačana, jezero je prokleto jer je pri igradnji 1971. godine potopilo čitavo jedno naselje. U septembru prošle godine, u vrijeme kada je voda iz jezera ispuštena radi saniranja brane, zabilježena je nesvakidašnja priča. Naime, prošlo je više od 40 godina od kada je voda akumulacije jezera Vidara potopila rodnu kuću, oranice i šljivike Sulejmana Okanovića iz Vide kod Gradačca. U osmoj deceniji života želja mu je bila popiti kafu na pragu rodne kuće.
Njegov bratić, Mirsad Okanović - Kićo, čuo je za amidžine želje i pripremio mu veliko iznenađenje. Majci je rekao da pripremi kafu i kolače, a on će amidžu sa bajram namaza dovesti na kućni prag za kojim je godinama maštao. Ovu nesvakidašnju priču, na prijedlog Gradačačkog info portala, zabilježio je gradačački novinar Zoran Matkić te proslijedio za TV Liberty.
Brana i jezero su izgrađni prvenstveno kao zaštita od poplava
Brana na jezeru “Vidara” je izgrađena je 1971. godine. Osnovna namjena brane i akumulacije je zaštita grada i industrijske zone od poplavnih voda koje izaziva rijeka Vidara i njene pritoke (bujični vodotoci), a kasnije je preuzela i funkciju snabdijevanja vodom
industrijskih kapaciteta.
(TIP/Gradacac-x.com/Midhat Šakić)