Više od 12.000 korisnika socijalne pomoći
U Brčkom trpe najugroženiji
Više od 12.000 građana Brčko distrikta svake godine ostvaruje pravo na socijalnu pomoć koja se putem Centra za socijalni rad isplaćuje po nekoliko osnova - stalna i jednokratna novčana pomoć, dječiji doplatak, tuđa njega i pomoć, razne subvencije, javna kuhinja. Za ove namjene godišnje se troši oko 17 miliona maraka, ali su izdvajanja za socijalna davanja daleko veća, kažu u brčanskoj Vladi, jer ih građani ostvaruju i putem drugih odjeljenja i institucija.
Stalna socijalna pomoć, tuđa njega i pomoć i naknada za djecu pod starateljstvom vidovi su socijalne zaštite za koju se godišnje iz budžeta Brčko distrikta isplaćuje blizu četiri miliona maraka, više od 10 miliona dobijaju korisnici pomoći u okviru dječije zaštite koja podrazumijeva dječiji i materinski dodatak te opremu za novorođenče. Iz brčanskog budžeta takođe se plaća nabavka lijekova i liječenje socijalno ugroženih lica sredstvima u iznosu od 75.000 maraka, više od milion maraka isplaćuje se za refundaciju porodiljskog odsustva, smještaj starih osoba i djece u domove finansira se sredstvima u iznosu od 590.000 maraka, a subvencije računa električne energije i drugih režija - sa 700.000.
Za pomoć penzionerima ove godine izdvojeno je 1.370.000. U posebnu kategoriju osoba koje ostvaruju pravo na dobijanje socijalne pomoći, ubrajaju se porodilje i trudnice. „Svaka nezaposlena porodilja ima pravo na naknadu od po 122 marke koje dobija tri mjeseca u godini. Zatim se jednokratno daje oprema za novorođenče u iznosu od 204 marke”, rekao je Filipović. Socijalno ugrožena lica mogu ostvariti pravo i na pomoć iz sredstava Fonda solidarnosti koja ove godine iznose 200.000 KM.
Za sve vidove socijalne pomoći koja se ostvaruje putem Centra za socijalni rad izdvaja se oko 17 miliona maraka, ali kada se taj iznos podijeli na broj korisnika od kojih mnogi ne bi trebali imati pravo na pomoć a ostvaruju je po osnovu fiktivne prijave u Brčkom ili veza, onda se dobiju pojedinačni iznosi koji su nedovoljni za zadovoljenje osnovnih potreba stvarno ugroženih, kaže Filipović.
On ističe potrebu promjene socijalne politike u Brčkom, izrade kvalitetnijeg programa i socijalnih karti kojima bi se, vjeruje, spriječilo rasipanje novca. „Naknadu za tuđu njegu i pomoć u distriktu trenutno koristi 2.197 osoba˝, dodao je Filipović. Zloupotreba ima, u svim segmentima socijalne zaštite u Brčko distriktu, čak i među korisnicima javne kuhinje, kaže Filipović. On ističe da je, zbog loše organizacije javne kuhinje koja je zbog komplikovanih tenderskih procedura prošle godine počela sa radom tek u julu, određeni broj korisnika novac koji im je isplaćen umjesto obroka, nenamjenski trošio. I ove godine situacija je slična, javna kuhinja otvorena je prije nekoliko dana, ali Vlada najvjerovatnije neće korisnicima isplatiti novac za prva tri i po mjeseca zbog mogućih zloupotreba. Trpe svakako oni najugroženiji i u ovom i svim drugim segmentima socijalne zaštite i pomoći u Brčkom.