Brčko: Predstavljen Akcioni plan za prevenciju maloljetničkog prestupništva
Zabilježen pad broja krivičnih djela koja su počinila maloljetnici
U Brčkom je predstavljen Akcioni plan za prevenciju maloljetničkog prestupništva i primjenu alternativnih mjera izrađen s ciljem boljeg razumijevanja i kvalitetne primjene novog Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku Brčko distrikta. Akcioni plan je dio projekta “Zaštita djece izložene riziku i djece u kontaktu sa pravosudnim sistemom BiH” koji u Brčkom zajednički realizuju vladine institucije i nevladin sektor.
Policija Brčko distrikta u posljednjih pet godina bilježi pad broja krivičnih djela koja su počinila maloljetna lica. Rezultat je to preventivnih aktivnosti Policije a daljem napretku u ovoj oblasti doprinijeće sigurno i projekat “Zaštita djece izložene riziku i djece u kontaktu sa pravosudnim sistemom BiH”. U Brčkom ga zajednički provodi nekoliko zvaničnih institucija i nevladinih organizacija, s ciljem što boljih priprema za dosljednu primjenu novog Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku BD.
“Treba uzeti u obzir da se ovdje ne radi samo o maloljetnim licima koja su direktno involvirana u činjenje krivičnog djela, nego i o onima koji su indirektno uključeni - svjedoci su ili blagi saučesnici, i o njima treba voditi računa prilikom procesuiranja”, kaže predstavnik Policije Brčko distrikta Kenad Bajrić. Ovakvi maloljetnici uglavnom ne podliježu strogim sankcijama i vođenju krivičnog postupka protiv njih, nego alternativnim mjerama koje su propisane novim zakonom.
“Alternativne mjere mogu biti izvinjenje maloljetnog prestupnika oštećenom licu, humanitarni rad, namirenje štete oštećenom i sl., a tužilac, u saradnji sa drugim relevantnim organima, može odlučiti u kojem slučaju se protiv maloljetnog lica može pokrenuti krivični postupak u skladu sa Zakonom”, ističe sudija Osnovnog suda u Brčkom Nebojša Savić.
Upravo s ciljem boljeg razumijevanja zakonskih odredbi i njegove kvalitetne i dosljedne primjene, pokrenut je projekat i u okviru njega izrađen akcioni plan koji podrazumijeva prije svega prevenciju maloljetničkog prestupništva, primjenu alternativnih mjera i koordinaciju i praćenje njegovog provođenja. Svoj doprinos daće i nevladin sektor - realizacijom posebnog projekta finansiranog od strane UNICEF-a. Kada maloljetnik dođe na sud, tada je kasno, i upravo je zato važno raditi na prevenciji kako bi se broj krivičnih djela koja čine maloljetna lica sveo na najmanju moguću mjeru, rečeno je na pres konferenciji.