Džajiću oduzeti imovinu
Više tužilaštvo u Beogradu predložilo je juče sudu da privremeno oduzme imovinu bivšem predsjedniku FK Crvena zvezda Draganu Džajiću jer je njena vrijednost veća od njegovih zakonitih prihoda, dok je odbrana tvrdila da je vrijednost imovine višestruko manja od prihoda.
- Postoji očigledna nesrazmera između njihovih zakonitih primanja i vrednosti imovine čime su se stekli uslovi za privremeno oduzimanje imovine po Zakonu o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, tim pre što su okrivljeni pre pokretanja postupka prodali neke nekretnine - rekla je tužilac Zorica Stojšić na početku ročišta pred Višim sudom u Beogradu.
Tužilaštvo je zatražilo da Džajiću budu oduzeti kuća površine 243 kvadratna metra u elitnom beogradskom naselju Dedinje, kao i automobili "pežo 206" i džip "tojota" a njegovoj supruzi stan u centru Beograda i stan na Novom Beogradu, kao i plac na Dedinju.
Džajićevi advokati predložili su sudu da zahtjev tužilaštva odbaci kao neuredan i neprecizan jer je, između ostalog, kao dokaz o Džajićevim legalnim prihodima priložilo samo dokumentaciji o uplati Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje i to samo od 1994. godine do 2005. godine, po kojem je u tom periodu Džajićeva neto zarada iznosila 5,2 miliona dinara.
- Džajić je dugi niz godina bio najveći pojedinačni poreski obveznik u SFRJ. Danas se govori "pun k'o brod", a tada se govorilo "pun k'o Džaja". Gde su njegova ukupna primanja tokom 40 godina radnog veka? Džajić je imao šest igračkih ugovora, od kojih dva u inostranstvu, sponzorske ugovore, bio je najbolje levo krilo na svetu, promoter "Koka-kole", svoju robnu marku kopački "Džaja", snimio je ploču... Sve je to bilo izvanredno dobro plaćeno - rekao je advokat Velislav Milutinović.
On je istakao da je Džajić bio fudbaler ranga Pelea i Euzebija, a da bi danas bio igračka zvijezda poput Lionela Mesija i Ronalda i da je to znao dobro da naplati. Dodao je da je Džajić 1991. godine na deviznoj štednji, prije propasti banaka početkom rata, imao oko ukupno 800.000 njemačkih maraka, švajcarskih franaka, američkih dolara... a da je 1991. godine imao prihod od 200.000 maraka.
- Džajić je taj novac upotrebio za kupovinu nekretnina koje tužilaštvo želi da oduzme njemu i supruzi, i ukupna vrednost tih nepokretnosti je daleko manja od njegovih prihoda - rekao je Milutinović.
Džajić je od suda zatražio zaštitu od iznošenja u medijima podataka o njegovoj imovini, jer to ugrožava njega i njegovu porodicu.
- Nažalost, ne mogu ništa da učinim u tom smislu, ročište je javno - rekao je sudija Danko Laušević.
Nastavak ročišta zakazan je za danas, kada će srazmjeru zakonitih primanja i vrijednosti imovine dokazivati bivši čelnik Crvene zvezde Vladimir Cvetković.