Kreće fudbalsko ludilo
Počinje fudbalska ludnica. Evropsko prvenstvo počinje danas u Ukrajini i Poljskoj, a čast da otvori 14. smotru najboljih timova Starog kontinenta imaće reprezentacije Poljske i Grčke od 18 časova na Nacionalom stadionu u Varšavi.
Prije utakmice na pomenutom velelepnom zdanju, u čiju su izgradnju domaćini uložili 640 miliona dolara, biće priređeno spektakularno otvaranje, a nakon toga pa sve do 1. jula na programu će biti samo fudbal.
Ove godine 16 najboljih fudbalskih selekcija Evrope će se boriti za prestižnu titulu, koju brani Španija. "Crvena furija" je ujedno i aktuelni svjetski šampion i onaj ko im uspije "skinuti skalp" u Ukrajini i Poljskoj ima velike šanse da na kraju bude na najvišem postolju.
Naredno EP će biti u novom formatu koji donosi završni turnir sa čak 24 reprezentacije i samim tim šanse za plasman će biti mnogo veće.
Što se fudbalskog dijela tiče, tu su stvari poprilično jasne. Uz pomenute Špance, favoriti ovogodišnjeg šampionata su tradicionalno Njemačka i Holandija, a iako nisu baš blistali u kvalifikacijama, teško je reći da zemlje poput Francuske, Italije, Engleske i Portugala ne mogu do krune.
Timovi Češke, Hrvatske, Rusije, Švedske, Grčke, Danske, Ukrajine na papiru imaju znatno slabiji sastav od gore pomenutih, ali da je Oto Rehagel tako razmišljao, ne bi na završnoj smotri 2004. sa "helenima" osvojio Stari kontinent.
U svim ovim prognozama nekako najslabije su prošle selekcije Republike Irske i domaćina Poljske, za koje bi plasman u drugu fazu takmičenja bio veliki domet. Istina, i Ukrajincima i još ponekom timu iz "trećeg reda" je vjerovatno maksimalni domet druga runda, ali fudbalska čuda nisu rijetkost i upravo to čini ovaj sport toliko zanimljivim.
Ovaj turnir ujedno će biti i pravi ispit za organizatore, koji u jeku velikih problema i demonstracija u zemlji organizuju EP. Osim toga, treba vidjeti kako će se domaćini nositi za problemom huliganizma, koji je posebno naglašen u Poljskoj.
Kao što je već rečeno, fudbalsko ludilo će krenuti u Varšavi mečom između domaćina Poljske i osvajača turnira 2004. Osim na Nacionalnom stadionu, utakmice će se igrati na još sedam terena u sedam gradova Poljske i Ukrajine. Najvažniji, finalni meč, igraće se na Olimpijskom stadionu u Kijevu i tada će Evropa dobiti novog ili starog vladara.
Sada nam samo preostaje da od danas pa sve do 1. jula uživamo u sjajnim fudbalskim predstavama i da se nadamo da nesportski problemi neće uticati na održavanje EP-a.
3
puta je Njemačka osvajala evropski šampionski trofej, a igrala u šest finala ukupno. Oni su u ovom takmičenju najuspješniji tim
9
puta je najefikasniji strijelac svih vremena Mišel Platini zatresao mrežu na evropskim prvenstvima
13
milijardi i 400.000 dolara je potrošila Ukrajina na pripreme za EURO, uključujući 6,6 milijardi iz državne kase, navodi Rojters
62.
mjesto na listi FIFA zauzima Poljska pa je jedan od najslabijih timova koji su ikada ugostili Evropski šampionat. Ukrajina je 50.
Ukrajincima najviše novca
Mnogo će motiva idućih nedjelja imati reprezentativci Ukrajine na Evropskom prvenstvu, gdje su jedan od domaćina. Ukoliko budu prvaci Starog kontinenta, Ukrajinci će dobiti čak 13 miliona evra. To znači da će po osobi nagrada iznositi oko 570.000 evra. Prema do sada poznatim nagradama, odmah iza njih je Danska (404.000 evra po osobi), Francuska (320.000) i Njemačka (300.000). Za svaki remi u grupi Ukrajinci će dobiti 250.000, a za pobjedu duplo više. Za plasman u četvrtfinale dobiće dva miliona, baš kao i za plasman u polufinale. Ulazak u finale donio bi dodatna tri miliona, a titula četiri i po miliona evra. Ukrajina će igrati u Grupi D protiv Švedske, Francuske i Engleske.
Nojer: Titula utjeha
Reprezentacija Njemačke sutra će igrati prvu utakmicu na Evropskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini, a protivnik će joj biti Portugal. Uspjeh na šampionatu za golmana "elfa" Manuela Nojera mogao bi da bude utjeha. Golman Bajerna je nedavno na golu ekipe iz Minhena poražen u finalima Lige šampiona, Kupa Njemačke, a prvenstvo je završio na drugom mjestu.
"Igrači Bajerna imaju priliku da nadoknade sve izgubljeno u užasnoj sezoni. Zbog toga za sve nas ovo prvenstvo dolazi u najboljem mogućem trenutku", rekao je Nojer.
Na spisku selektora Njemačke Joakima Leva nalazi se osam igrača Bajerna.
(Nezavisne)