Ronaldo želi veću platu, Real odugovlači
Najbolji igrač Real Madrida Kristijano Ronaldo navodno je počeo pregovore s Florentinom Perezom, predsjednikom kluba, o novom ugovoru s "kraljevskim klubom".
Ronaldo, prema pisanju nekih medija, nije zadovoljan platom i traži mnogo veća primanja. Sjajnom napadaču 2015. ističe ugovor prema kojem zarađuje 9,5 miliona evra godišnje, a prema nekim informacijama reprezentativac Portugala traži povećanje za pet i po miliona, što znači da će, ukoliko čelnici kluba pristanu na zahtjev, zarađivati 15 miliona evra godišnje.
Bez ikakve sumnje Ronaldo je ključna figura u koncepciji trenera Žozea Murinja, ali i cijelog kluba kada su u pitanju marketing i televizijska prava. Međutim, sve ima svoju cijenu. Ronaldo je iz Mančester junajteda prešao na "Santijago Bernabe" 2009. godine za rekordnih 96 miliona evra. Od tada se u Španiji mnogo toga promijenilo. Ova zemlja je u međuvremenu upala u veliku krizu, kojoj se ne nazire kraj. Kako je država sve dublje tonula, tako se mijenjala i fiskalna politika.
U trenutku Ronaldovog dolaska u Madrid, vrijedio je takozvani Bekamov zakon, koji je uvela Vlada premijera Hozea Marije Aznara 2006. godine. Prema tom zakonu porezi na inostrane transfere veće od 300.000 evra iznosili su 24 odsto, dok su porezi na plaćanja u zemlji bili 45 odsto. Drugim riječima, 9,5 miliona evra Ronaldove plate Real je u bruto iznosu plaćao 12 miliona.
Pod Vladom Hozea Luisa Zapatera 2010. godine donesen je zakon prema kojem se mijenjaju poreske odredbe za ugovore koji vrijede od 2016. i dalje. Pošto je Ronaldo potpisao ugovor do 2015, taj ga zakon ne kači. Međutim, ako dođe do sporazuma o produženju ugovora, Real će morati da plati veće poraze nego dosad.
U međuvremenu se kriza u Španji rasplamsala do neslućenih razmjera, a pod trenutnim premijerom Marijanom Rajolom porezi su izjednačeni i sada iznose čak 52 odsto. To znači da će kasa "kraljevskog kluba" biti olakšana za 23 miliona evra svake godine samo na ime bruto plate najboljeg fudbalera, a ostale izdatke da i ne spominjemo.
Ronaldov novi petogodišnji ugovor koštao bi Real 125 miliona evra, od čega bi 75 miliona otišlo u džep reprezentativca Portugala, dok bi 50 miliona završilo u poreskoj blagajni. Imajući u vidu sve ove činjenice, postaje jasnije zbog čega Real odugovlači s novim transferima, pa i onim Luke Modrića iz Totenhema, i zašto po svaku cijenu želi da proda neke igrače čija je godišnja plata na nivou Ronaldove, a ne igraju zapaženu ulogu u klubu.
Ples miliona se nastavlja i sve to u trenutku dok radnici u Španiji ostaju bez posla. Stoga ne čudi što je sve veći broj Španaca ogorčen na rastrošnost fudbalskih klubova u Primeri, a posebno se tu misli na Real i Barselonu. Čini se da je čak i "kraljevski klub", čija je kasa dosad bila nepresušna, svjestan političkog trenutka pa gleda da smanji troškove koliko god je to moguće.