OLIMPIJADA: Vežite se, polijećemo!
Na Olimpijskom stadionu u londonskoj četvrti Stretford svečano su otvorene 30. olimpijske igre. Novak Đoković ponio zastavu Srbije.
Tri sata prošla su od početka programa do trenutka kada je predsjednik Organizacionog komiteta, nekadašnji atletičar Sebastijan Kou, poželio svim gostima dobrodošlicu u London, jedini grad koji je tri puta bio domaćin OI.
"Svaki put kada se svijet suočavao sa problemima i turbulencijama i svaki put je to bio trijumf".
Riječ je potom uzeo predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Žak Rog i podvukao da prvi put u istoriji svi olimpijski timovi imaju i žene i muškarce, nazivajući to velikim podstrekom borbi za ravnopravnost polova.
"U tom smislu, Olimpijske igre večeras se vraćaju kući".
Rog je sportistima poručio da je "karakter važniji od medalje".
"Odbacite doping, poštujte protivnike i zapamtite da ste svi vi uzori. Ako to uradite, inspirisaćete generacije mladih", rekao je on i pozvao kraljicu Elizabetu Drugu da otvori Igre.
Na kraljičinu komandu počeo je vatromet, podignuta je olimpijska zastava, intonirana himna, a olimpijsku baklju je od Dejvida Bekama na obali Temze preuzeo petostruki olimpijski pobjednik, veslač Stiv Redgrejv.
Zakletvu je pročitala tekvondistkinja Sara Stivenson u ime sportista, Mik Basi u ime sudija, dok je Erik Farel to učinio u ime trenera.
Redgrejv je zatim ušao u stadion kroz špalir od graditelja Olimpijskog parka, predao baklju grupi od sedam mladih sportista, koji su zajednički zapalili više od 200 baklji.
Kada su uzdignute, formirale su jedan veliki, zajednički olimpijski plamen!
Igre su otvorene, a u to ime je ser Pol Makartni, nekadašnji član "Bitlsa", izveo njihov možda i najdugotrajniji hit "Hey Jude".
Uvodnu ceremoniju pod nazivom "Ostrva čuda" režirao je oskarovac Deni Bojl, tvorac nezaboravnih filmova poput "Trejnspoting", "Plaža" i "Milioner iz blata".
Čast da udarcem u džinovsko zvono da znak za početak programa, pripala je biciklisti Bredliju Viginsu, koji je minulog vikenda postao prvi Britanac pobjednik Trke oko Francuske.
Bojlov scensko-muzički spektakl, kombinovan sa filmskim isječcima, uz učešće hiljada i hiljada volontera svih uzrasta, već tokom otvaranja je izazvao oprečne komentare. Neki su bili oduševljeni, drugima ništa nije bilo jasno.
"Ceremonija je pokušaj da se prikažemo svijetu kao nacija - odakle smo došli i gdje želimo da stignemo", objasnio je Bojl.

Velika Britanija nekada davno je bila brdovito, zeleno polje, puno idiličnih sela, ali je priroda brzo počela da uzmiče pred industrijom.
Opisan je postepeni dolazak modernog doba - podjela na aristokratiju i radničku klasu, borba za prava žena, izgradnja fabrika i čeličana, u kojima je ove večeri "iskovano" pet olimpijskih krugova.
Stajalo se mirno za žrtve ratova, u Britaniju su počeli da se doseljavaju emigranti sa drugih kontinenata, došli su na red i "Bitlsi"...
Program su od tog trenutka obilježile britanske ikone druge polovine 20. vijeka.
Prikazan je filmić sa Danijelom "Džejms Bond" Krejgom i kraljicom Elizabetom Drugom (koja je igrala samu sebe!) Oni sjedaju u helikopter, sa visine gledaju znamenitosti grada Londona, a onda njihovi dvojnici uživo skaču i padobranom se spuštaju na stadion.
Prava kraljica pojavila se u društvu supruga, princa Filipa i predsjednika MOK Žaka Roga.
Pripadnici RAF (Kraljevske avijacije) podigli su na jarbol britansku zastavu, a dječji hor otpjevao himnu "Bože, čuvaj kraljicu".
Uz zvuke pjesme "Tubular bells" Majka Oldfilda uslijedio je dio programa posvećen britanskom zdravstvu, kao ponosu te zemlje, pa onda književnom stvaralaštvu za djecu, na kojem su odrasli i odrastaju mnogi stanovnici planete.
Autorka "Harija Potjera" Džej Kej Rouling pročitala je odlomak iz "Petra Pana", što je bio znak da se na bini pojave dobro poznati negativci - Kapetan Kuka, Kruela de Vil, Lord Voldemort... Uspješno ih je rasterala čuvena engleska dadilja, Meri Popins!
Londonski simfonijski orkestar svirao je Vangelisovu temu iz filma "Vatrene kočije", a za klavijaturom pomagao glumac Rouan "Mister Bin" Etkinson.
Program nas je potom uveo u eru video igrica, pa u divlju žurku tokom koje je svijet mogao da čuje "Best of" britanske pop, rok, pank, disko i elektronske muzike iz posljednjih 50 godina.
Ređali su se hitovi OMD, The Jam, Erik Clapton, Rolling Stones, Kinks, Bitlsi, David Bouvi, Queen, Seks Pistols, Nju Order, Frankie goes to Holivud, Soul II Soul, Happy Mondays, Eurythmics, Prodigy, Underworld...
"I'm forever blowing bubbles" poslužila je kao prelaz u furioznu "Song 2" grupe Blur, živi nastup repera Dizzee Rascala, pa snimak tragično preminule Ejmi Winehouse.
Pojavio se ser Tim Berners Li, tvorac World Wide Weba, Dejvid Bekam vozio je gliser Temzom, noseći olimpijsku baklju, da bi poslije oko 75 minuta konačno počeo defile sportista.
Po tradiciji, prvi su se na atletskoj stazi pojavili Grci, a umjesto sirtakija, pratila ih je pjesma "Galvanize" Chemichal Brothersa...
Posljednji su defilovali domaćini, Britanci, a ostale nacije izlazile su jedna za drugom, po abecednom redu.

Tim Srbije, predvođen Novakom Đokovićem, prošetao je Olimpijskim stadionom kao 162. od ukupno 204 nacionalna tima (plus Nezavisni olimpijci, koji nastupaju pod zastavom MOK - ovog puta to su Holandski Antili i Južni Sudan).
Odjeveni u nacionalne boje - crvenu, plavu i bijelu - prodefilovali su naši odbojkaši, odbojkašice, vaterpolisti i takmičari u mnogim drugim sportovima... Naravno, zbog obaveza koje slijede već u subotu prije podne, mnogi su morali da ostanu u svojim sobama!
Zanimljivo je da je prva parada sportista održana upravo u Londonu 1908, na četvrtim Olimpijskim igrama!
Tada je učestvovalo oko 2.000 takmičara iz 22 zemlje, danas ih je 10.490. Oni će se do 12. avgusta boriti za medalje u čak 302 discipline.

Na spisku visokih zvanica iz inostranstva našlo se 35 predsjednika, 23 premijera, šest prinčeva, dvije kraljice, sultan i princeza.
Britanci su pomalo ljuti što među gostima na otvaranju OI nije bilo predsjednika SAD, Rusije i Kine, ali nisu imali razloga da se ljute na naš dio Evrope, odakle su došli predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, Hrvatske Ivo Josipović, Slovenije Danilo Tirk, Makedonije Đorđe Ivanov.
Najviši zvaničnici Bosne i Hercegovine su izostali, ali je zato Crna Gora bila u najjačem sastavu - bili su tu predsjednik Filip Vujanović i premijer Igor Lukšić.
Među onima koji se nisu pojavili na otvaranju, britanski mediji istakli su njemačku kancelarku Angelu Merkel i francuskog predsjednika Fransou Olanda.
"Diplomatski tim" SAD u odsustvu Baraka Obame predvodi prva dama, Mišel Obama, a umjesto Vladimira Putina u Londonu je premijer Dimitrij Medvedev.
(Mondo)