Poplave u BIH se smiruju, najteže u Bijeljini

Tim za koordinaciju Vlade RS za praćenje stanja u poplavljenim opštinama, na jučerašnjem sastanku u Banjaluci, konstatovao je da je primjetno opadanje vodostaja u većini poplavljenih područja u RS, osim u opštini Bijeljina, gdje su pojedina naselja potpuno poplavljena.
Kako su potvrdili iz Biroa za odnose s javnošću u Vladi RS, tim je u stalnom praćenju stanja u poplavljenim opštinama, posredstvom organa i direktnim boravkom na terenu.
Od poplavljenih područja u RS i dalje je najkritičnije stanje u opštini Bijeljina, gdje je ugroženo 2.000 kuća, a evakuisano isto toliko stanovnika. Najteže stanje je u naseljima Dvorovi, Novi Dvorovi, Gaj, Dazdarevu, Dijelovima i prema donjem dijelu Semberije, prema Brocu. Nivo vode se smanjuje u Janji, Amajlijama i Popovima, a poplavljeno je područje oko 12 kilometara od korita Drine prema gradu. Voda se nalazi nekoliko stotina metara od ulaza u grad iz pravca kružnog toka prema Dvorovima i Pavlović mostu. Pod vodom su i brojni trgovački objekti, benzinske pumpe i proizvodni pogoni.
"Dostavljamo hranu i piće čamcima, a poseban problem je dostavljanje hrane za stoku u selima koja su okružena i poplavljena", rekao je Mićo Mićić, načelnik opštine Bijeljina, i dodao da su sve raspoložive snage na području Bijeljine u funkciji pomoći stanovništvu.
Područje Bijeljine posjetio je i mandatar za sastav nove vlade RS, Aleksandar Džombić, koji je proveo noć u ovoj opštini i zajedno s njenim rukovodstvom obilazio poplavljena područja.
"Obezbijedili smo 1.200 pari čizama, u kontaktu smo sa Robnim rezervama RS kako bi bile obezbijeđene dovoljne količine hrane za stanovništvo, ali i hrana za stoku. Planiramo obezbjeđivanje i ogrevnog drveta. Trenutno nam je prioritet spasavanje građana i smještanje u alternativne objekte, a vidjećemo i kapacitet kasarne u Bijeljini kako bismo smjestili građane i hranu", rekao je Džombić i istakao da je Vlada RS poslala dva helikoptera kako bi snimili pravo stanje na terenu, posebno onih naselja sa kojima je otežana komunikacija, ali i da bi provjerili informaciju da je rijeka Drina promijenila vodotok.
"Da je bio i veći nasip od postojećeg, ne bismo se mogli odbraniti od ove poplave. Očigledno je da je potreban protokol između nekoliko država u vezi s akumulacijama koje su ispuštale vodu bez najave i bez kontrole. Ovdje su stigle velike količine vode i to je donijelo ogroman talas, a najveći je bio iz Mratinje iz Crne Gore i Bajine Bašte. Sa druge strane, Zvornik ga je pustio i naknadno obavijestio Civilnu zaštitu, tako da nije bilo vremena da se stanovništvo evakuiše blagovremeno", rekao je Džombić.
Poplave su učinile veliku štetu i u Hercegovini, gdje je nivo vode na području sela Orašje, Čavaš i Galičići u Popovom polju povećan za oko jedan metar.
Iz sela Orašja juče je evakuisana samo jedna nepokretna starica, Kosa Vasiljević, koju su čamcem prebacili na drugu stranu Popovog polja, u selo Veličani kod kćerke.
"Ne dao bog nikome da dočeka ovo što sam ja dočekala ovako stara i nemoćna", kratko je izjavila devedesettrogodišnja baka Kosa, kada su je sa čamca prebacili u automobil.
Mirko Ćurić, načelnik Štaba Civilne zaštite opštine Trebinje, kaže da će ako voda naraste još pola metra dostići maksimalni nivo poplava koje su se desile proljetos, kada je najviše stradalo upravo selo Orašje.
Pripadnici opštinskog Štaba Civilne zaštite juče su čamcima razvozili pakete hrane, vode, lijekova i higijenskog materijala selima ugroženim od poplava na području Trebinja.
Hrana i ćebad čamcima su dopremljeni u subotu ujutro i u dva ugrožena domaćinstva sela Podosoje u regiji Ljubomir, odakle je u petak evakuisano šest porodica.
Nivo vode na području Petropavlovog manastira u Petrovom polju u blagom je padu, ali vode još ima u konaku manastira, odakle je manastirsko sestrinstvo ranije evakuisalo stvari.
U Bileći je stanje juče bilo stabilno, pa nije bilo novih iseljavanja iz ugroženih naselja, ali je na području opštine Nevesinje poplavljeno četrdesetak kuća i oko 150 štala i pomoćnih objekata, odakle su evakuisani i stanovništvo i stoka.
Iako se vodostaj rijeka Drine, Ćehotine i Bistrice znatno smanjio, stanje u poplavljenoj Foči i prigradskim naseljima veoma je teško.
Građani iz poplavljenih domova, garaža i podruma izvlače uništene stvari, a ulice čiste od mulja. Iako je bilo najavljeno, članovi Opštinske komisije još nisu izašli na teren radi snimanja štete koju je izazvala poplava.
Načelnik opštine Novo Goražde Dalibor Nešković apelovao je na sve koji su u mogućnosti da stanovnicima ove opštine ugroženim od poplava upute pomoć u hrani, garderobi, ćebadima i građevinskom materijalu.
Vlada Republike Srpske je opštini Novo Goražde uputila interventu pomoć od 100.000 KM.
Tokom jučerašnjeg dana Operativni centar Konjic zaprimio je veći broj dojava o klizištima, od kojih se najveći broj nalazi u naseljima Spiljani,Tuleg, Tušćica, Repovica - Lipovci, Falanovo brdo i Kostajnica.
U opštini Livno i dalje su ugrožena naselja Guber, Žabljak i Prisap, dok se u ostalim mjestima FBiH vodotoci smanjuju, a stanje se normalizuje.