Legalizovano samo deset kuća
Za sedam mjeseci otkako je Skupština opštine Zvornik donijela odluku o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata, samo deset Zvorničana je legalizovalo kuće napravljene bez građevinske dozvole. Procenjuje se da u Zvorniku i okolnim selima na teritoriji opštine ima najmanje 8.000 nelegalno izgrađenih kuća i drugih objekata.
Legalizacija je najsporija u izbjegličkim naseljima, u kojima je, na placevima koje je izbjeglicama dodjelila opština, izgrađeno više od 2.000 kuća. Po rečima Dragana Jevtića, načelnika Odljenja za urbanizam opštine Zvornik, ne postoji tačna evidencija koliko je kuća izgrađeno na ovakav način.
- Prema procjenama, u izbjegličkim naseljima Ekonomija, Branjevo, Ulice i u naselju iznad „Faguma“ ima više od 2.000 objekata koji nisu legalizovani, a koliko ih tačno ima u seoskom području - nikad nije utvrđeno. Odluka SO Zvornik o legalizaciji je donjeta u novembru prošle godine, tako da bi svi vlasnici nelegalno izgrađenih objekata trebalo da pokrenu postupak legalizacije do novembra, kada ističe rok za podnošenje zahtjeva - rekao je Jevtić.
On je dodao da je ranije postojala pogodnost za gotovinsko plaćanje legalizacije, ali da je ona ukinuta.
- Nakon što je Ustavni sud RS ocjenio kao neustavnu istu takvu odluku o građevinskom zemljištu u Doboju, naša skupština je morala da ukine povlastice od 30 odsto prilikom gotovinskog plaćanja - istakao je Jevtić, dodajući da je Ustavni sud procjenio da se povlasticama za naknadnu leglaizaciju diskriminišu građani koji su uredno pribavili građevinske dozvole.
Za dobijanje urbanističke dozvole podnosioci zahteva treba da plate tržišnu cijenu za zemljište koje na Ekonomiji i Ulicama košta od četiri do sedam maraka po kvadratu. Uz to, treba platiti i ostale dažbine, tako da je za legalizaciju prosječne kuće u ovom naselju potrebno oko 2.000 KM.