Vjenčanja sve manje
Iako je ljeto vrijeme kada parovi najčešće organizuju svoja vjenčanja, sve manje stanovnika Srpske se odlučuje na ovaj korak.
U mnogim opštinama je od početka godine zabilježeno znatno manje vjenčanja nego u istom periodu lani.
Šef prijemne kancelarije u Zvorniku Dragana Milošević kaže da je na području ove opštine smanjen broj zaključenih brakova. Tako je u Zvorniku sudbonosno "da" izgovorilo 20 odsto manje parova nego u prvih šest mjeseci prošle godine, pa je do sada obavljeno samo 49 vjenčanja.
- Vjenčanje radnim danima je besplatno, dok se vikendom plaća 70 maraka - istakla je Miloševićeva.
Oni koji žele da sudbonosno "da" izgovore van sale predviđene za vjenčanja treba da izdvoje 100 maraka, a strani državljani plaćaju 150 maraka. Prema njenim riječima vjenčanja mladenaca sa prebivalištem u drugim opštinama koštaju 300 maraka.
- Povećan je broj zahtjeva sa područja Federacije BiH jer se tamo vjenčanja moraju zakazati 30 dana ranije. Primijetili smo da se budućim supružnicima u posljednje vrijeme žuri jer podnose prijave za vjenčanja u kojima traže da se ono obavi istog dana ili sutradan - rekla je Miloševićeva.
U Banjaluci se u prvoj polovini godine vjenčalo 297 parova, dok je lani u ovom periodu bilo 313 svadbi.
Ako se obavlja u galeriji Muzeja savremene umjetnosti, vjenčanje je besplatno, a ako matičar ide u restoran gdje organizovano svadbeno veselje, takva usluga se naplaćuje 200 KM. Besplatno je i u slučajevima kada matičar ide na lice mjesta kada su ljudi bolesni ili lišeni slobode.
Sudbonosno "da" u Prijedoru su ove godine izgovorila 153 para, što je za tri manje nego lani. Vjenčanje je za Prijedorčane besplatno ako je u zgradi opštine, a stotinu maraka treba izdvojiti ako matičar odlazi u svečanu salu SKUD "Dr Mladen Stojanović", dok vjenčanje u restoranu ili nekom drugom mjestu košta 210 maraka.
Matičari kažu da je bilo i onih parova koji su poželjeli da se vjenčaju kod kuće, uglavnom u svom dvorištu, i da su im rado izašli u susret.
Na području opštine Istočno Novo Sarajevo u prvih šest mjeseci ove godine sklopljena su samo 33 braka, a matičari svoje usluge naplaćuju od 30 do 50 maraka, zavisno da li je radni ili neradni dan. Oni koji se odluče da sklope brak u nekom drugom objektu poput kuće, restorana ili kafića, treba da izdvoje 100 maraka. U Palama je u bilo 35 brakova, a opštinska taksa koju plaćaju mladenci je 50 maraka i ona je ista za sva mjesta obavljanja vjenčanja.
U matičnoj službi u Foči kažu da je od početka ove godine bilo ukupno 25 vjenčanja na području cijele opštine.
- Od toga se vjenčalo šest stranih državljana i to dvoje iz Srbije, dvoje iz Crne Gore, jedno iz Albanije i jedno iz Ruske Federacije, To su sve građanke iz stranih zemalja koje su se udale za Fočake - kazali su u Matičnoj službi i dodali da je riječ je uglavnom o klasičnim vjenčanjima i nema posebnih zahtjeva kao i da na "ludi kamen" uglavnom staju mlađi parovi.