ZATVARANJE I SMANJENJE ALUMINIJUMSKIH KAPACITETA
Zatvaranje fabrika i smanjenje kapaciteta proizvodnje aluminijuma koje je počelo u prošloj, nastaviće se i ovoj godini. Procjene proizvođača ovog metala, ukazuju da će trend smanjenja kapaciteta u 2012. godini iznositi tri do četiri miliona tona ili šest do osam procenata ograničenja globalnih kapaciteta.
Ovakav negativan trend na svjetskom tržištu aluminijuma, izuzetno je zabrinuo i menadžment zvorničkog „Birča“, jedine preostale fabrike glinice na prostoru nekadašnje Jugoslavije.
-Nagli pad globalne ekonomije izrazito se negativno odrazio na na svjetsko tržište metala. Upravo zbog ovakve situacije na tržištu, naša fabrika se našla u veoma kritičnom položaju, zbog čega trpi ogromne posljedice, – navode u „Birču“.
Kao rezultat pada cijena aluminijuma na kraju 2011. godine, značajan udio svjetskog i evropskog primarnog aluminijumskog kapaciteta je postao neprofitabilan, što za rezultat ima djelimično ili potpuno zatvaranje nekih pogona.
Tako veliki evropski i svjetski proizvođač aluminijuma Rusal predviđa „kresanje“ svojih kapaciteta.
"Sa gledišta Rusal-a, očekuje se dalje smanjenje 6-8% globalnih kapaciteta u prvoj polovini 2012.Sam Rusal mogao bi smanjiti proizvodnju za oko 250.000 tona godišnje, ili 6% svog kapaciteta do sredine 2013. godine“, izjavio je, prošlog mjeseca, većinski vlasnik Oleg Deripaska.
Kako su saopštili iz ove kompanije, Rusal je u 2011. godini proizveo 4,12 miliona tona primarnog aluminijuma i 8,15 miliona tona glinice.
Prema predviđanjima iz Rusala, očekuje se pad proizvodnje za oko 800.000 tona godišnje ili 16% proizvodnje na kontinentu u 2012. godini, te zatvaranje kapaciteta, uglavnom na tržištu valjanja ploča i presovanih segmenata.
U Kini, Rusal procjenjuje, da oko 31 % proizvodnih kapaciteta aluminijuma ili 5,9 miliona tona godišnje, sada mogu biti beskorisni.
„Zbog ovakvih oscilacija i nestabilnosti na tržištu, 2012. godina biće veoma teška za proizvođače aluminijuma i glinice, a samim tim i za Fabriku glinice „Birač“. U ovom periodu tržišne neizvjesnosti, moraćemo raditi na ekonomskim uštedama i pronalaziti najbolja rješenja za ekonomičnost proizvodnje, te stalno tražiti tržišta i kupce kako bi obezbijedili kontinuitet rada fabrike“, ističu u zvorničkom „Birču“.