Radovi na rekonstrukciji kotla u punom jeku
U preduzeću „Energolinija“ intenzivirani su radovi na rekonstrukciji kotla i realizaciji projekta prelaska s tečnog na čvrsto gorivo. Trenutno se gradi skladište i radi se na sistemu za dopremanje i doziranje uglja u kotlu, a u toku su i mašinski radovi na kotlu, te izrada opreme za mokro prečišćavanje dimnih gasova koja zadovoljava sve svjetske ekološke standarde.
„U proteklom periodu obezbijedili smo ekološku dozvolu, odobrenje za gradnju, uplatili smo građevinsku dozvolu, demontirali opremu na kotlu, izabrali izvođače radova i zaključili ugovore s izvođačima i dobavljačima, tako da se radovi izvode punim intenzitetom. Projekat je realizovan 90 odsto u pripremama i nabavkama, a građevinski i mašinski radovi oko 50 odsto,“ kaže Milenko Nedić, rukovodilac projekta.
Posao je udvostručen u posljednja tri mjeseca i svaki dan na projektu rekonstrukcije postrojenja radi oko 500 ljudi, što je od velikog značaja za zvorničku regiju. Za realizaciju projekta na određeno vrijeme angažovano je dodatnih 60 radnika, uglavnom u preduzeću „Mehanika“, koje je u sastavu grupacije „Birač“.
Na ovom projektu angažovan je veliki broj firmi i kompanija, kako sa prostora iz ove regije i šireg regiona, tako i iz inostranstva. Projektnu dokumentaciju su uradili stručnjaci poznatog Inženjerskog centra za projektovanje „Emaljansk“ iz Rusije. Sibirska mašinska korporacija „Sibenergomaš“ radi na izradi neophodnih dijelova i elemenata, a angažovani su i „Begerman“ iz Njemačke, Compact MM Trade“, Irma, „Sidro“ i Tisen Groop iz Srbije i „Đuro Đaković“ iz Hrvatske. Na ovom projektu uključeni su i GP-Put iz Sarajeva, „Termoelektro“ iz Brčkog, „Elvako“ iz Bijeljine, „Enikon-mont“ i „Mehanika“ iz Zvornika, koja je glavni nosilac poslova demontaže, izrade i ugradnje opreme, potrebne za ovaj projekat.
Tehnički direktor „Mehanike“ Gordan Vuković kaže da su kapaciteti ove firme skoro u potpunosti uključeni na poslovima koje zahtjeva rekonstrukcija kotla. Vlastitim snagama i u sopstvenim radionicama, majstori „Mehanike“ izradiće oko 250 tona „nestandardne opreme“, koja će biti ugrađena u rekonstruisani kotao.
„U ovim poslovima „Mehanika“ je pokazala da posjeduje tehničko-tehnološu i kadrovsku osposobljenost za izvođenje svih vrsta radova na izradi i montaži opreme za termoenergetska postrojenja, kako u dijelu mašinskih radova, tako i u dijelu montaže opreme, elektrike i automaike“, naglašava Vuković.
Paralelno s radovima na rekonstrukciji, u toku je i stručna obuka radnika za rad na rekonstruisanom kotlu.
Projekat prelaska sa tečno-gasnog na čvrsto gorivo predstavlja veliki korak za poslovnog partnera „Energolinije“ - Grupaciju „Birač“. Efekti zamjene energenata za proizvodnju glinice i zeolita su izuzetno značajni.
„Za „Birač“ je svaki dan novi izazov, jer je ovaj projekat od presudnog značaja za dalje poslovanje naše grupacije,“ kaže Virginijus Vajega generalni direktor Fabrike glinice „Birač“.
Poboljšanje stanja u „Biraču“ očekuje se krajem ove i početkom 2013. godine s obzirom na to da je za početak septembra planirano uvođenje u rad novog rekonstruisanog kotla, što bi trebalo da smanji troškove proizvodnje do 18% i tako obezbijedi veću konkurentnost i više posla za Grupaciju „Birač“.