MALI ZVORNIK: Snimanje Ravne Gore: Istorija u podzemnom gradu
U lagumima kod Malog Zvornika, gde Radoš Bajić snima seriju „Ravna Gora“. Kompleks, u kome je kralj Petar Drugi proveo dve noći 1941. godine, ima 70 odaja
Mnogi meštani Malog Zvornika i danas se hvale javnom tajnom, da je kralj Petar Drugi Karađorđević u povlačenju 1941. godine, dve noći proveo upravo u gradu na Drini. Radoš Bajić, reditelj i scenarista „Ravne Gore“, kako bi serija dobila na autentičnosti, u nedelju je otvorio kapije podzemnog grada, u kome je od 9. do 12. aprila, po svedočenju savremenika, maloletni kralj boravio u ovom misterioznom objektu.
Bajić nas je proveo kroz lavirinte pećine stare osam decenija, ušuškane u utrobi obronaka planine Boranje. Kroz hodnike se ide u koloni jedan po jedan, jer drugačije nije moguće.
- Zatvorite oči i zamislite samo šta bi bilo da smo u Škotskoj, Engleskoj, Norveškoj ili bilo kojoj državi na svetu. A sada otvorite i pogledajte podzemni grad u Malom Zvorniku, mesto gde se dešavala istorija srpskog naroda, a na kom su do pre dve-tri godine rasle pečurke i buđavi truli krompir - uveo nas je Bajić u priču.
Iako je smešteno pored najprometnije magistrale kroz zapadnu Srbiju, ovo građevinsko čudo do pre nekoliko godina je bilo nedostupno za javnost. Bajić je o podzemnom gradu svojevremeno čitao na internetu, pa je odlučio da ga lično vidi.
- Jednoga dana sam seo u auto, došao u Mali Zvornik i meštani su me odveli do brda pored Drine u kom se krije grad. Kada idete dublje kroz hodnike i tunele, videćete na hiljade slepih miševa, koji su se sada povukli zbog nas. Pećina je njihovo prirodno stanište. Neopisiva slika - dočarava nam reditelj.
TUNELI SU ČUDOGLUMAC Irfan Mensur, koji u seriji tumači lik Vlatka Mačeka, kaže da je potpuno fasciniran objektom, iako su ga već pripremili na to da je podzemni grad u Malom Zvorniku čudo neviđeno. - Kad čovek uđe u te tunele i sobe, koje su izgrađene pre osam decenija, potpuno se izgubi od saznanja da tako nešto postoji. Mi snimamo u sali gde se zaista održavala poslednja sednica Vlade kraljevine Jugoslavije, posle koje se sve raspalo. |
Gradnja ovog podzemnog utvrđenja počela je 1932. godine, kada su vojni stratezi predočili Aleksandru Karađorđeviću prednosti pećine sa nebrojano tunela, koja bi u slučaju rata mogla da posluži kao sklonište. Kralj je bio svestan da je ovo područje geografsko središte zemlje i da je najpogodnije za formiranje odbrambene linije. Podzemni grad je zato građen od čvrstog materijala, po tada najmodernijim standardima, pa se pretpostavlja da bi objekat i danas mogao da se odupre udarima savremenog oružja.
Kompleks, dužine kilometar i po, krije oko 70 odaja, koje se još istražuju, ali je poznato da su tuneli iskopani u obliku krsta i da se u ovom lavirintu nalaze ostaci kapele, oltarski prostor, kraljevska česma i bunar za vodu. Pretpostavlja se i da podzemni grad ima najmanje 12 izlaza, na kojima se nalaze masivna gvozdena vrata.
U njemu je temperatura uvek ista - između 14 i 16 stepeni, što i na spoljnih 38 znači da su jakne i duksevi neophodni, osim ukoliko ne želite da doživite temperaturni šok. Baš o tome brinula je i ekipa „Ravne gore“ pa je na snimanju bila prisutna i Hitna pomoć.
- Na period aklimatizacije morate da računate i pri ulasku i pri izlasku. Sreća je pa u pećini nema vlage - kaže Bajić.
Čak i oni koji su sumnjali da je kralj Petar svoje poslednje dane u zemlji proveo ovde, nemaju dilemu da je „kamena devojka“ - kako je glasio šifrovani naziv objekta, jedan od najvećih građevinskih poduhvata u predratnoj Jugoslaviji. I činjenica je da on i dalje odoleva vremenu. Vraća u prošlost, koja je i sam tajna. Znao je to Bajić kada je odlučio da važne kadrove serije snimi baš tu.
- Tokom 38 godina karijere, mnogo sam radio, snimio, prošao, ali današnji dan je neponovljiv, vidite kralja Petra Drugog, Boru Mirkovića, Dušana Simovića, Vlatka Mačeka. Vidite sudbinu jednog naroda koji je u sunovratu, slomu, beznađu, vidite koncentrične krugove srpske tragedije. A imamo divnu zemlju. Zato je važna serija koju snimamo. Mi ovde radimo neponovljivu stvar.
ZABRANjENA ŠETNjA
DA podzemni grad u brdu pokraj Drine krije toliko tajni, ali i opasnosti, shvatio je glumac Vladan Dujović (major Knežević) već prvog dana snimanja. Očaran lepotama podzemnog grada, želeo je da krene u istraživanje, ali ga je sprečilo upozorenje:
- Ima mnogo tunela, i nekoliko izlaza koji su zatvoreni. Preporuka poznavalaca je da ne šetamo previše, jer bismo mogli da zalutamo. Pošto nema svetla, a ni dometa, bilo bi teško naći izgubljene - kaže Dujović.