POKRENUTA PETICIJA ZA IZGRADNJU ZAJEDNIČKOG SPOMENIKA MARKU MARKOVIĆU I IVI ANDRIĆU U ZVORNIKU
Učenici četvrte godine zvorničke gimnazije, zajedno sa profesorom Stanislavom Tomićem, pokrenuli su peticiju za izgradnju zajedničkog spomenika Marku Markoviću i Ivi Andriću.
Razgovarali smo na času Demokratije i ljudskih prava o problemima koji postoje u našoj zajedici i društvu uopšte. Složili smo se da je Zvornik jedna od rijetkih opština koja u svom urbanom jezgru nema nijedan spomenik posvećen nekoj ličnosti zaslužnoj za kulturu ovog podneblja, niti kulturu uopšte, i to su učenici (IV-2) prihvatili kao problem koji po nastavnom planu i programu imaju za obavezu da istraže i na kreativan način, preko porfolija, prezentuju rezultate svojih istraživanja. Cilj je podstaći učenike da se uključenje u donošenje odluka u svojoj zajednici, tako što će uticati na mjere javne politke.“, pojasnio je profesor Stanislav Tomić.
Njihov prijedlog mjera usmjeren na ovaj problem, podrazumijeva najprije, izgradnju spomenika Marku Markoviću i Ivi Andriću, potom Stojanu Čupiću – Zmaju od Noćaja, Kapitalini Erić i Kralju Aleksandru I Karađorđeviću. „Mi smo se fokusarili na Marka Markovića i Ivu Andrića iz više razloga. Prije svega, Marko Marković je rođen u Zvorniku. Bio Andrićev prijatelj i Andrić mu je posvetio svoje čuvene riječi na romanu Na Drini ćuprija. To je ono što smo o Marku Markoviću znali na početku. Ali tokom daljeg istraživanja smo saznali, recimo, da mu je Meša Selimović je posvetio čitave stranice u Sjećanjima. Zatim, da je dobio nagradu Srpska akademija nauka u Beogradu za knjigu Kriva Drina u kojoj je kroz priče opisivao život zvorničkog kraja. Potom, da je bio direktor izdavačke kuće Svjetlost, da je bio književni i pozorišni kritičar, uređivao više časopisa i bio toliko zaslužan za kulturni život Sarajeva da je jedna biblioteka u Sarajevu prije rata nosila njegovo ime. Zajedno sa Ivom Andrićem bio je jedan od potpisnika Novosadskog dogovora itd. Bili smo poprilično iznenađeni ovim saznanjima“, rekla je Olja Miljatović, učenica zvorničke gimnazije.
Marko Marković je jedini književnik iz ovih krajeva koji je ušao u istoriju književnosti. Inicijativu za izgradnju njegovog i Andrićevog spomenika u Zvorniku, podržali su do sada mnogi pojedinci i grupe u našoj zajednici. „Razgovali smo sa Ognjenom Pavlovićem, savjetnikom za mlade i NVO sektor u kabinetu načelnika opštine i on nam je dao podršku. Poslanik u parlamentarnoj skupštini BiH, Lazar Prodanović je prilikom posjete našoj školi potpisao ovu peticiju. Zatim, svoju podršku dali su nam još KUD Prosvjeta, Zvorničko urbano udruženja mladih (ZUUM), Klub studenata Zvornik, te brojni prosvjetni, kulturni i drugi istaknuti radnici sa teritorije opštine Zvornik“, istakla je Miljatovićeva.
Pored pisane peticije i skupljanja potpisa koji će na kraju biti upućeni Skupštini opštine Zvornik, pokrenuta je i peticija na Fejsbuku, otvorena je stranica koja je za samo 24 sata imala 200 lajkova. Povrh svega, ovi učenici će 27. februara obilježiti dan rođenja Marka Markovića priredbom u Domu omladine i ovom prilikom pozivaju sve građane da dođu i tako podrže ovu akciju. Slogan akcije je: Za razliku od Drine, nepravda se može ispraviti.
Podsjetimo se riječi našeg jedinog nobelovca:
„Marku Markoviću, sa drugarskom porukom: 1) sve Drine ovog sveta su krive; 2) nikad se one neće moći svekolike ni potpuno ispraviti; 3) nikad ne smemo prestati da ih ispravljamo. (Piscu knjige Kriva Drina na knjizi Na Drini ćuprija.)“
Da li ovaj čovjek zaslužuje da ga zaboravimo?