Legalizacija zemljišta u zvorničkim izbegličkim naseljima ide veoma sporo
Prevođenjem poljoprivrednog u građevinsko zemljište u zvorničkim naseljima Ekonomija i Ulice omogućena je legalizacija placeva dodeljenih izbeglicama na tim područjima, ali je svega tridesetak vlasnika završilo legalizaciju, a njih 187 je podnelo zahtev za naknadno urbanističko rešenje što je jedan od koraka ka potpunoj legalizaciji zemljišta. Ovaj proces je krenuo krajem 2007. godine, a prema odgovornima u SO Zvornik razlog malog broja legalizaovanih objekata i zemljišta je loša ekonomska situacija ovih ljudi. Prema Draganu Jevtiću, načelniku Odelenja za urbanizam opštine Zvornik oni su završili planske promene poljoprivrednog u građevinsko zemljište u naseljima Ekonomija i Ulice, ali taj postupak nije završen na Branjevu.
- Posle prevođenja zemljišta u građevinsko korisnicima se izdaje građevinska dozvola, a nakon toga plaća se promena kulture zemljišta što je u skladu sa Zakonom o poljoprivrednom zemljištu. Do sada je izdato 187 naknadnih urbanističkih rešenja, što je uslov za potpunu legalizaciju – rekao je Jevtić.
No oni koji nisu još zapoečli proces legalizacije zemljišta tvrde da nisu ni upućeni niti ih je neko obaveštavao o činjenici da taj proces mogu završiti. Ljubinko Kovačević, koji živi u naselju Ulice, kaže da nije znao da se zemljište može legalizovati.
- Ja bih taj proces sigurno ranije završio, ali smo jedno vreme imali informaciju da zemljište još nije prevedeno na građevinsko, tako da smo mislili da se još nisu stekli uslovi za to. Iz novina sam saznao da su neki legalizovali zemljište, te sam stoga siguran da bi preko 50 odsto ljudi završilo taj proces da je znalo za tu mogućnost jer nas niko od nadležnih opštinskih organa nije obavestio o mogućoj legalizaciji – rekao je Kovačević i dodao da zbog ekonomske situacije neće svi biti u mogućnosti da završe legalizaciju.
Vukomir Stanković, koji je završio proces legalizacije i otkupa zemljišta u naselju Ulice kaže da bi procedura mogla biti jednostavnija.
- Najviše vremena se izgubi prilikom parcelizacije koja košta oko 300 KM. Nakon dobijanja potrebne papirologije plaća se cena zemljišta po 3 KM. Za moj plac cena bi bila oko 1.800 KM, a zahvaljujući popustu za gotovo plaćanje od 30 odsto na kraju sam otkup zemljišta platio 1.200 KM – rekao je Stanković.
Petar Maksimović načelnik Odelenja za stambeno-komunalne poslove opštine Zvornik dodaje da za dobijanje urbanističke dozvole podnosioci zahteva treba da plate tržišnu cenu za zemljište koja na Ekonomiji i Ulicama po kvadratu košta od 3 KM do 7 KM, što je povoljnije nego 2007. godine kada je cena po kvadratu bila oko 10 KM.
- Budući vlasnici će platiti i rentu koja po kvadratu stambenog prostora iznosi jedan odsto vrednosti stana u opštini Zvornik koja je u 2009. godini iznosila 770 KM. Treba istaći da se situacije nije promenila po pitanju uslova plaćanja, odnosno, omogućeno je da vlasnici plaćanje mogu izvršiti u 60 rata, a ukoliko upate iznos u gotovom dobijaju popust od 30 odsto – rekao je Maksimović.
U naseljima Ekonomija, Ulice i Branjevo dodeljeno je oko 3.000 placeva, te se stoga očekuje da ovaj proces neće biti završen za nekoliko godina.