Nikolić: Izmjene Ustava nemaju veze sa Kosovom
Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić ocijenio je da će doći do promjene Ustava Srbije, ali ne zbog preambule u kojoj piše da je Kosovo dio Srbije.
“Kosovo je Srbija. Ja ne živim u magli u kojoj ću govoriti da je Kosovo Srbija, a da to nije. Ja živim u realnosti. Nikada nećemo učiniti nijedan potez na štetu Srbije, a da Kosovo dobije pravo da se smatra nezavisnim”, rekao je Nikolić.
On je naveo da su mu ambasadori zapadnih država, EU i SAD, otvoreno rekli da je njegova uloga u uspostavljanju “izvanrednih odnosa država na Balkanu nemjerljiva” i dodao da nije kriv što u nekim državama bivše Jugoslavije politička scena zavisi od Srbije i od odnosa prema prošlosti, kao što je u Hrvatskoj.
Govoreći o odnosima Beograda i Zagreba, Nikolić je rekao da Srbija ne treba da “gubi živce”, jer ono što može da ostvari u svijetu zahvaljujući svom ugledu i politici predstavlja “nedosanjani san mnogih država, ne samo iz bivše Jugoslavije”.
“A to je da mogu da imaju odnose sa Istokom i Zapadom, Severom i Jugom, da imaju skoro u celom svetu slobodno tržište bez carine, da mogu da prodaju sve što proizvedu tim državama, da mogu da imaju podršku za neke odluke koje su čak i direktno suprotstavljene pritisku velikih sila”, istakao je Nikolić.
Napominjući da se nedavno sastao u Vatikanu sa papom Franjom, Nikolić je ocjenio da Vatikan ne žuri sa kanonizacijom hrvatskog kardinala Alojzija Stepinca, jer je svjestan šta ona nosi, ali i grešaka koje su u vezi s tim dosad učinjene.
On je dodao da je rekao sve što zna o Stepincu, a da je papa naveo da – “ako bi Srpska pravoslavna crkva /SPC/ bila protiv kanonizacije Stepinca, onda bi to bio prvi svetac u hrišćanstvu koga jedna crkva ne bi priznala” i da mu to “ne treba”.
Što se tiče migrantske krize, Nikolić je ocjenio da bi najteže bilo ako bi nakon zatvaranja granica Srbija bila kao “peščani sat kome je odvod zatvoren, pa da se sve sliva ovde”.
Nikolić je rekao da Srbija ne može da ostane zemlja otvorenih granica, ako ih svi oko nje zatvore.
Na pitanje o referendumu za priključenje EU i NATO, Nikolić je rekao da je takav način izjašnjavanja potreban po pitanju NATO, jer misli da tu postoji veliki otpor građana Srbije.
“Što se EU tiče, očigledno je da je većina građana još uvek `za`, pa će Evropa, ako nas ne želi u svom članstvu, to već pokazati nekim svojim zahtevima”, rekao je Nikolić.