Otkazi za 3.000 vojnika u BiH
Ministarstvo odbrane BiH predlaže smanjenje broja pripadnika oružanih snaga sa 10.000 na 7.000. Od osnivanja potrošili tri milijarde KM.
U dokumentu pod nazivom "Pregled odbrane", koji Ministarstvo odbrane BiH treba da dostavi Predsjedništvu BiH do 29. februara radi reorganizacije Oružanih snaga, predviđeno je smanjenje broja vojnika i za 3.000!
Na ovaj dokument, koji predviđa stvaranje modernije i efikasnije vojske, čekalo se punih pet godina, jer o smanjenju broja vojnika i reorganizaciji Oružanih snaga BiH nije bilo političkog dogovora.
U Oružanim snagama BiH kažu da je dokument važan i za knjiženje vojne imovine, što je uslov za aktiviranje Akcionog plana za članstvo BiH u NATO.
Mnogi smatraju da BiH nisu potrebne ovako glomazne i preskupe oružane snage koje imaju oko 10.000 profesionalnih vojnika i oko 1.000 civilnih službenika.
Ministarstvo odbrane godišnje potroši oko 286 miliona KM, što je gotovo trećina novca koji potroše institucije BiH. Za bruto plate godišnje se u Ministartvu odbrane potroši više od 190 miliona maraka!
Oružane snage BiH su od osnivanja do danas potrošile čak tri milijarde KM, od čega direktna "šteta" po budžet Srpske iznosi više od 950 miliona. Naime, u Srpskoj tvrde da ne namjeravaju da izdvajaju toliko novca za potrebe vojske BiH u narednim godinama i da je mnogo pametnije taj novac usmjeriti u gradnju puteva, škola, bolnica ...
Stav Banjaluke je da armiju od oko 10.000 vojnika, ako u parlamentu BiH ne bude podrške za potpunu demilitarizaciju, treba smanjiti na najviše dvije-tri hiljade.
Problem je u tome što zbog starosne granice iz godine u godinu raste broj vojnika koji završavaju službu, a isti broj mora biti primljen. Zbog toga rastu troškovi i za otpuštanje i za prijem vojnika, a na njih se nadovezuju i sve veća izdvajanja za odlazak pripadnika Oružanih snaga BiH u inostrane mirovne misije, što zemlju košta milione.
Međutim, bošnjački političari kategorično odbijaju demilitarizaciju, pa čak i smanjenje broja vojnika za nekoliko hiljada, jer tvrde da su Oružane snage "jedan od najvažnijih stubova države BiH".
Član Komisije za odbranu i bezbjednost parlamenta BiH Dušanka Majkić kaže da je BiH presiromašna zemlja da bi plaćala tako skupu i glomaznu vojnu strukturu.
"Jednostavno, vojska nije opravdala svoje postojanje. Vojska se mora prilagoditi ekonomskom i finansijskom stanju u zemlji", kazala je ona.
Ako Predsjedništvo BiH da "zeleno svetlo", dokument "Pregled odbrane" biće upućen na usvajanje parlamentu BiH. Majkićeva ne očekuje da će biti postignuta saglasnost o ovom dokumentu, prije svega zbog odlučnosti bošnjačkih poslanika da sačuvaju vojsku u postojećem kapacitetu.
Načelnik Zajedničkog štaba OS BiH Anto Jeleč potvrdio je da bi dokument trebalo u ponedeljak da bude dostavljen Predstavništvu BiH. On nije želeo da govori o smanjenju broja vojnika.
"Novi pregled odbrane predviđa modernije i efikasnije Oružane snage, uz koncept s kojim ćemo dobiti potrebnu snagu da kvalitetno odgovorimo mirovnim misijama u zemlji i svijetu. Zasada približavamo stavove o strukturi i koristimo standarde NATO", rekao je Jeleč.
NEDOVOLjNO HRANE
Iako resor odbrane svake godine troši stotine miliona maraka, situacija u kasarnama je dramatična. Na to je prošle godine upozorio vojni povjerenik, koji je naveo da vojnicima nedostaju hrana i higijenska sredstva, kao i da borave u neuslovnim prostorijama. Vojsku često potresaju i malverzacije koje se tiču neodgovornog trošenja novca. SIPA je pokrenula istragu u vezi s nabavkom goriva u OS BiH. Sumnja se da je ovim poslom budžet BiH oštećen za 300.000 KM.
MEĐUNARODNE MISIJE
Pripadnici OS BiH, njih stotinak, učestvovali su u međunarodnim mirovnim misijama u Avganistanu, Kongu, Etiopiji, Eritreji... U ove misije se ide na dobrovoljnoj osnovi, i tamo odlaze najbolji vojnici koji mjesečno zarade i do 5.000 KM. U OS BiH kažu da su ponosni na te vojnike, koji su završili i posebne obuke, uz ocjenu da su doprineli afirmaciji zemlje na međunarodnom planu.
Izvor: Večernje novosti