Teže nego što su očekivali, teže nego što je iko mogao da očekuje, Italijani su se plasirali u polufinale Evropskog prvenstva.
Italija je bila bolji rival od Engleske, imala je daleko više konkretnih prilika i pravo je čudo što je pobjednik riješen tek nakon izvođenja jedanaesteraca. Ekipi Roja Hodžsona ostaje za utjehu da su, i mimo ovog poraza, daleko premašili očekivanja javnosti uoči kontinentalnog prvenstva.
Roj Hodžson je na teren stadiona u Kijevu izveo istih 11 fudbalera koji su izvojevali minimalnu pobjedu nad Ukrajinom. Na drugoj strani, Ćezare Prandeli je ne samo promijenio trojicu fudbalera u odnosu na protekli susret, ubacivši Balotelija, Bonućija i Montoliva, nego je i odustao od trojice fudbalera u zadnjoj liniji, pa je meč počeo u konvencionalnijoj 4-4-2 formaciji.
Upravo ta i takva Italija je odlično otvorila susret, kontrolišući loptu i praveći pritisak na zadnju liniju Engleza od prvog minuta. A već u trećem, nakon zapanjujućeg voleja De Rosija sa velike udaljenosti, „azuri" su uspjeli da savladaju Harta. Nažalost po njih, lopta je pogodila stativu.
Samo dva minuta potom, jako lijep napad engleskog nacionalnog tima, u kome su učestvovali Runi i Milner, doveo je Džonsona u idealnu poziciju da savlada Bufona, ali je italijanski golman fenomenalno intervenisao i time spasao svoju mrežu.
Od tog momenta, Engleska je postala dominantnija. Posebno se ranjivom pokazivala odbrana Italijani kada je „albion" napadao po desnom boku. Nekoliko opasnih situacija, bez konkretne završnice, prethodilo je prilici koju je propustio Runi u 14. minutu.
Centrirao je večeras jako dobri Glen Džonson, Runi se bacio kako bi stigao do lopte koju je zatim glavom poslao preko gola.
Ono što je sigurno prijalo gledaocima na Olimpijskom stadionu u Kijevu je to što je zaista visok ritam utakmice koji su nametnuli fudbaleri oba tima održavan najvećim djelom prvog poluvremena.
U 25. minutu Pirlo je sjajno uočio neshvatljivo usamljenog Balotelija koji, kao da je i sam ostao zatečen, nije uspio najbolje da se snađe pa je njegov udarac izblokirao Teri. Bez razloga su Leskot i Teri dizali ruku tražeći ofsajd poziciju.
Koji trenutak kasnije, ponovo je Baloteli bio u odličnoj poziciji da savlada Harta. Fenomenalno je napadača Mančester sitija uočio i pronašao Montolivo, ali ovaj, ponovo iz odlične pozicije, nije uspio da uputi kvalitetniji udarac.
I engleska je propustila svoju priliku u ovom periodu, kada j eodličan dupli pas odigrao dvojac Manlester junajteda Velbek - Runi, nakon koga ovaj drugi šutira pored gola.
Engleska je igrala sa jasnom namjerom da Andrea Pirlo bude što dalje od lopte, u čemu su često odličnom markacijom i uspijevali, ali je zato dodatni prostor dobio Montolivo. Novopočeni fudbaler Milana je to, u skladu sa svojim kvalitetom, znao da iskoristi.
Još jedan zapaženi fudbaler u plavom dresu na večerašnjem susretu bio je Kasano, koji je koristio svaku priliku koja mu se pružala da zagrije dlanove Džoa Harta, inače najzaposlenijeg golmana na ovom Evropskom prvenstvu.
U 41. minutu, Baloteli je propustio i svou treću idealnu priliku, sigurno najbolju za svoj tim u prvom dijelu susreta. Pirlo je pravovremeno i milimetarski precizno pronašao Kasana na drugoj stativi u kaznenom prostoru Engleske, ovaj je vratio loptu glavom u peterac gdje ju je dočekao Baloteli. Međutim, čak ni ovo nije bilo dovoljno „Super Mariju" da savlada Harta.
Još dugo bi trajao pritisak Italijana da ga nije sudija Pedro Proensa poslavši igrače na zasluženi odmor.
Nastavak je počeo i najboljom prilikom na susretu, do tog trenutka naravno. Nakon kornera i odbitka, sjajni Montolivo je vratio loptu u kazneni prostor Engleske. De Rosi se našao sam, na manje od pet metara od gola Harta, ali je nekako uspio da ga promaši.
Ali šta reći o situaciji iz 52. minuta? Prvo je De Rosi pokušao da se iskupi udarcem za oko 25 metara, koji je Hart uspio da odbrani ali ne i da iskontroliše pa je lopta završila na nozi Marija Balotelija. Baloteli ju je primirio, ali je sa nešto više od pet metara uspio samo da pogodi Harta.
Ali ni to nije bilo sve, jer se lopta odbila do Montoliva koji loptu umjesto u praznu mrežu šalje preko prečke. Fudbaler Milana nalazio se na oko tri metra od gola Engleske.
Engleska nije djelovala kao ekipa koja može da ugrozi Bufona, i to uistinu nisu ni činili. Na njihovu sreću, i Italijani kao da su se umorili u ovom periodu, kada smo gledali i najletargičniji fudbal od početka meča.
Tek u 77. minutu su koliko-toliko zaprijetili Englezi. Centrirao je Džerard iz slobodnog udarca, loptu nije uspio da zakači Runi pa je ona završila u rukama Đanluiđi Bufona.
Rezervista u ekipi Italije Dijamanti sjajno je šutirao u 81. minutu, ali ni on nije uspio da savlada Džoa Harta.
Kako se meč primicao kraju, odnosno isticanju 90-tog minuta, obje ekipe su se zadovoljile znatno opreznijim pristupom. Ali i pored toga, Italija je konačno mogla do gola u 88. minutu, ali predivan prijem rezervista Noćerino nije uspio da kruniše i pogotkom. Njegov udarac iz neposredne blizine izblokirao je Glen Džonson.
Međutim, Engleska je ta koja je propustila posljednju priliku u regularnom toku meča. Lijepa akcija Engleske - sjajno se po lijevoj strani ubacio Ešli Kol, centrirao je do Kerola koji koristi svoj najveći adut, visinu naravno, i loptu vraća do Runija čiji udarac makazicama ipak odlazi preko gola.
Na kraju, otišlo se u produžetke.
Oni su donijeli znatno nezanimljiviji i sporiji fudbal od onog kojem smo bili svjedoci u najvećem dijelu regularnog djela susreta. Engleska se opredijelila za relativno plitku postavku u fazi odbrane, a kada bi i stigli do lopte kao po instinktu bi je slali ka robusnom Endiju Kerolu.
Iako ne u istom intenzitetu, opet je Italija bila ta koja je bila konkretnija i, u krajnjem slučaju bolja. Nekoliko puta šutirao je Baloteli, a i Dijamanti je pogodio stativu, u namjeri da uputi centaršut.
Jedini koji je i dalje igrao na istom nivou, uprkos godinama i dugoj sezoni, bio je fenomenalni Andrea Pirlo, najbolji fudbaler na meču bez dileme.
Još slabije je bilo u posljednjem produžetku, u kome je Italija potpuno dominirala i u kome Engleske gotovo da nije ni pokušavala da pređe polovinu terena. Nekoliko puta pokušavao je Dijamanti, ali fudbaler Bolonje jednostavno nije imao svoje veče.
Na kraju, kao što se moglo i pretpostaviti, o pobjedniku su odlučivali jedanaesterci.
Prvi koji je bio neprecizan bio je Montolivo u drugoj seriji, ali je zatim Jang u narednoj pogodio prečku za Englesku. Nakon toga, Bufon je uhvatio "živu" loptu Ešliju Kolu, da bi zatim ostalo Dijamantiju da odvede svoju reprezentaciju, sasvim zasluženo, u polufinale. Englezi izgleda nisu dovoljno dobro izvježbali izvođenje penala iako su uoči ovog meča mediji bili puni naslova da se samo time na treninzima bave.<